Politika Zahraničné

Pražská mestská rada schválila vypovedanie zmluvy s Pekingom

Ilustračné foto: TASR / AP

PRAHA – Praha vypovie partnerskú zmluvu s Pekingom. Rozhodli o tom v pondelok členovia Rady hlavného mesta Prahy. Podľa správy českého spravodajského webu Novinky.cz zmienený krok už skôr avizoval primátor Prahy Zdeněk Hřib zo strany Piráti. Dôvodom je neochota čínskej strany vypustiť z dokumentu pasáž o uznaní jednej Číny, ktorú vedenie mesta považuje za nadbytočnú. Vypovedanie zmluvy ešte musí odobriť Zastupiteľstvo hlavného mesta Prahy.

 

Dokument s Pekingom uzavrelo v roku 2016 predchádzajúce vedenie mesta, ktorému v tom čase predsedala primátorka z hnutia ANO Adriana Krnáčová.

Súčasné vedenie magistrátu vedie koalícia strán Piráti, Praha sobě a Spojené sily pro Prahu. Svoju snahu zmeniť zmluvu s Pekingom avizovalo už začiatkom roka. Súčasná koalícia argumentuje, že iné metropoly, ktoré majú uzatvorené s Pekingom podobné zmluvy, v dokumentoch zmienku o jednotnej Číne nemajú.

“Rada hl. m. Prahy práve vypovedala sesterskú zmluvu s Pekingom. Spoluprácu s Čínou neodmietame. Nie je ale žiadny dôvod na to, aby podmienkou obojstrannej spolupráce bolo uznanie politiky jednej Číny. Dodržiavanie ľudských práv je pre nás zásadné,” uviedol na Twitteri predseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil, ktorý je členom pražského mestského zastupiteľstva.

Spornou súčasťou zmluvy s Pekingom je podľa vedenia mesta bod číslo 3, podľa ktorého Praha “naďalej uznáva politiku jednej Číny, rovnako ako uznáva Taiwan ako neoddeliteľnú súčasť čínskeho územia”.

Čína na výzvy Prahy nereagovala, respektíve sa nimi odmietla zaoberať.

V reakcii na kroky Prahy zrušila čínska strana vystúpenia niekoľkých českých súborov, ktoré majú spojenie s Prahou, prípadne majú vo svojom názve meno metropoly, píšu Novinky.cz.