BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Padne kvôli rigoróznej práci predsedu parlamentu vláda? Len pred pár dňami sa opozícia kvôli nejasnostiam ohľadne práce, za ktorú bol Andrejovi Dankovi udelený titul JUDr., pokúsila šéfa Národnej rady odvolať z funkcie. Schôdza, ktorá bola za týmto účelom riadne zvolaná sa však nekonala. Danka vtedy podržali koaliční partneri zo Smeru-SD a Mosta-Híd, ktorí nezahlasovali za jej program. Po medializovaní nových skutočností sa však situácia zásadne mení. Dnes sa už strana Bélu Bugára Dankovi otáča chrbtom.
18:15 Aktualizované o reakciu predsedu parlamentu Andreja Danka.
Potom, ako Denník N vo svojom článku upozornil na to, že rigorózna práca Andreja Danka má byť plagiátom, a nachádzajú sa v nej časti okopírované z iných publikácií, spustila sa ďalšia kritika šéfa parlamentu. Tentokrát sa však proti Dankovi nepostavili len predstavitelia opozície, ale aj jeho vlastní z koalície. Strana Most-Híd poslala do médií stanovisko, v ktorom Danka otvorene vyzýva, aby konal. „Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.
Podľa informácií Glob.sk zavládla medzi koaličnými partnermi kvôli pochybnostiam ohľadne Dankovej rigoróznej práce napätá atmosféra. Šéfa SNS reakcia Bugára a spol. mala veľmi nahnevať. Podľa nášho zdroja z prostredia koalície hrozí v koalícii spor, ktorý môže vyústiť až do predčasných volieb. „Domnievam sa, že by mal odísť, on radšej položí vládu,“ uviedol pre Glob.sk vysokopostavený zdroj z koalície. Andrej Danko je známy svojimi prchkými reakciami. V auguste 2017 dokonca vypovedal koaličnú zmluvu, čím ohrozil existenciu vlády.
Na situáciu už reagoval aj ďalší koaličný partner národniarov. „Pre stranu SMER – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb,” uvádza sa v stanovisku, ktoré hovorca strany Ján Mažgút poskytol pre glob.sk
Predseda parlamentu Andrej Danko najskôr na nový vývoj situácie reagovať nechcel. Prostredníctvom svojho hovorcu ešte dopoludnia odkázal, že sa nebude k téme svojej rigoróznej práce vyjadrovať do vyjadrenia sa príslušnej komisie, ktorá jeho prácu posúdi. Na konci dňa, a po reakciách koaličných partnerov, však svoj názor zmenil. Na podvečernom brífingu oznámil, že Slovenská národná strana podporí schôdzu na jeho odvolanie, ktorú avizuje opozícia.
“Súčasne o to požiadam aj svojich koaličných partnerov,” povedal Danko. Podľa jeho slov chce, aby mu bola prejavená dôvera alebo nedôvera, a to aj zo strany koaličného partnera. “Svoju funkciu som získal v prvom rade len dôverou voličov SNS a následne, samozrejme, aj dôverou koaličných partnerov. Kedže je teraz tá dôvera naštrbená aj v koalícii, neostáva mi nič iné, ako sa na najbližšej schôdzi o ňu uchádzať,” vyhlásil Danko s dovetkom, že bez koaličnej dôvery sa pracovať nedá.
Schôdza ktorá nebola
Opozícia ešte koncom októbra vyzvala Anreja Danka, aby svoju prácu, ktorú potom, ako sa o ňu začali zaujímať média, dal utajiť, opäť zverejnil. Nakoľko tak v tom čase neurobil, opozícia iniciovala mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela Danka odvolávať. Schôdza bola riadne zvolaná tak, ako to káže zákon, avšak k odvolávaniu neprišlo. Danka podržili koaliční partneri z SNS a Mostu-Híd, ktorí nezahlasovali za jej program. Danko následne na tlačovom brífing oznámil, že jeho práca bude opäť zverejnená v knižnici Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici tak, ako to bolo počas takmer 20 rokov. Rigorózna práca s názvom “Verejná správa a jej charakteristické črty” je od 8.11. 2018 sprístupnená. Má 5 kapitol a 72 strán.
Kompilát piatich kníh
Denník N dnes vo svojom článku uviedol, že rigorózna práca predsedu parlamentu Andreja Danka z roku 2000 je poskladaná z viacerých cudzích textov. Prvých 20 strán, ktoré nasledujú po úvode majú byť okopírované z českej publikácie “Základy správnej vedy” od Dušana Hendrycha. V práci majú byť tiež okopírované rozsiahle časti skrípt.
Akademický senát banskobystrickej univerzity už zriadil účelovú komisiu, ktorá má preskúmať podozrenia z plagiátorstva rigoróznych prác na univerzite. Výsledky preskúmania ako aj návrhy opatrení má účelová komisia následne predložiť najneskôr do 11. januára 2019 predsedovi Akademického senátu UMB.
Opozícia vyzýva Danka, aby sa vzdal funkcie
Potom, ako boli medializované informácie, že Danko svoju rigoróznu prácu poskladal z viacerých cudzích textov, opozícia ho vyzvala, aby sa vzdal funkcie šéfa parlamentu. „Ak Danko nepozbiera v sebe posledné štiepky cti i slušnosti a neodstúpi sám, opozícia začne zbierať podpisy pod mimoriadnu schôdzu parlamentu s jediným bodom programu, a to odvolanie Danka z funkcie predsedu NR SR,“ uviedla Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS),” povedala podpredsedníčka parlametnu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).
OĽaNO od Danka chce, aby ešte vo štvrtok vyvrátil tieto podozrenia alebo vrátil titul JUDr. a vzdal sa funkcie predsedu Národnej rady. „V normálnych krajinách pre plagiátorstvo politici podávajú demisie. Viacero príkladov sme mohli vidieť u našich susedov v Česku,“ uviedlo hnutie.
Podľa Borisa Kollára z hnutia Sme rodina je evidentné, že podvody sú súčasťou života Danka aj v súkromí, čoho príkladom je podľa neho aj kauza okolo jeho rigoróznej práce. „Z tohto dôvodu podľa hnutia Sme rodina takýto človek nemá v politike čo robiť,“ povedal Kollár.