Spoločnosť Koronavírus Domáce

Pre digitálne technológie bol rok 2020 jedným z tých prelomových

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pre oblasť digitálnych technológií bol končiaci sa rok 2020 jedným z prelomových. Mnoho ľudí si pre pandémiu nového koronavírusu tento rok vyskúšalo digitálne technológie, o ktorých predtým len počuli. Pre TASR to uviedol predseda vedeckej rady Centra pre umelú inteligenciu Peter Sinčák. Technológie umožnili v čase sociálneho dištancu pracovať na diaľku, študovať z domu, a takisto z pohodlia domova nakupovať, zažívať kultúru či dokonca športovať.

 

“Rok 2020 bol poznamenaný ďalším rozvojom aplikácií umelej inteligencie, hlavne s dosahom na rozširujúce sa 5G siete a zvyšovanie objemu dát, a tým aj zvyšovaním významu analýzy veľkých dát a technológií, ktoré sa týkajú bezpečnosti a správy dát v štátnych správach sveta,” podotkol Sinčák. Ako príklad uviedol blockchain technológiu, ktorá sa začína používať v štátnych správach vybraných veľkomiest, či rôzne ďalšie metódy zabezpečovania systémov dotýkajúcich sa dát občana. “Význam veľkých dát stále rastie a tvorba expertných databáz od expertov je taktiež v rozvoji,” dodal Sinčák.

Rok pandémie nového koronavírusu takisto priniesol proces nasadzovania umelej inteligencie pri tvorbe Chatbot Agentov v dialógových systémov, overovanie hlasu a ďalšie prístupy k identifikácii systémov. Podľa Sinčáka nastal pokrok aj v oblasti fúzie umelej inteligencie do sociálnych sietí, kde sa pomocou nich tvoria integrálne platformy pre platbu bez kreditnej karty napríklad identifikáciou tváre.

Pre mnohé štáty bola pandémia výzvou

Ako uzavrel Sinčák, niektoré štáty sa k pandémii postavili ako k výzve, pre Slovensko to však neplatí. V mnohých krajinách sa zlepšovali pripojenia na prácu z domu, na vzdialenú výučbu a zlepšilo sa aj vybavenie škôl pre hybridný prístup k výučbe. Zároveň sa v niektorých krajinách dostali do medicíny protokolované postupy využívania prostriedkov umelej inteligencie pri analýze obrazových dát z RTG, CT či MGR. “Rozvíja sa robotická medicína, kde robotické platformy ako Da Vinci sa využívajú na vzdialené operovanie expertmi v predmetnej oblasti,” dodáva Sinčák s tým, že na Slovensku existuje iba jeden robot operatér a podľa jeho slov nie je zrejmá snaha o dobudovanie siete takýchto pracovísk.

Ako doplnil člen správnej rady Americkej obchodnej komory a partner v spoločnosti CIVITTA Peter Kolesár, rok 2020 ovplyvnil aj svet biznisu. “Väčšina nevýrobných firiem si musela zvyknúť na väčšie využívanie práce z domu a súvisiacich komunikačných platforiem,” vysvetlil Kolesár s tým, že interakcia firiem so zákazníkmi sa presunula do on-line priestoru a pandémia tiež vytvorila tlak v priemysle na digitalizáciu a automatizáciu.