Senec Regióny Trnava Dunajská Streda Galanta Komárno

Pre niektoré okresy na juhu Slovenska platia výstrahy pred búrkami

Ilustračné foto. Zdroj: imeteo.sk

BRATISLAVA – Pre niektoré okresy na juhu Slovenska platia v nedeľu popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

 

Výstrahy platia pre okresy Senec, Komárno, Dunajská Streda a Galanta. Vyskytnúť sa tam môžu búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Zdroj: shmu.sk

SHMÚ v tejto súvislosti upozorňuje aj na možný výskyt sprievodných javov pri intenzívnom daždi, ako je prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne.

 

SHMÚ na sociálnej sieti skonštatoval, že silnejších búrok je v nedeľu veľmi málo. “Aktuálne krajným juhozápadom postupuje podľa radarových charakteristík zatiaľ najvýraznejšia búrka na Slovensku. Priniesla prívalový dážď a v okolí Šamorína mohla priniesť aj krúpy,” uviedli meteorológovia.

 

Búrky sa vyskytnú aj vo večerných hodinách, v pondelok platia výstrahy

Prehánky a búrky sa najmä na západe a severe Slovenska vyskytnú aj vo večerných hodinách. V priebehu noci ustanú. V pondelok (31. 8.) s nimi treba rátať najmä na východe, pretože tam ešte zotrvá vlhký vzduch. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Výstrahy prvého stupňa pred búrkami platia v pondelok najmä pre viaceré okresy Košického kraja, ale aj pre okresy Levoča a Prešov. V týchto lokalitách je podľa slov meteorológov malá pravdepodobnosť výskytu búrok s prudkými lejakmi. Intenzita dažďa môže dosahovať 20 až 30 milimetrov za 30 minút. Vietor môže mať v nárazoch rýchlosť až do 85 kilometrov za hodinu. Vyskytnúť sa môžu aj krúpy.