Domáce Politika Top

Pre opozíciu platí iný zákon ako pre koalíciu, tvrdí Lipšic

BRATISLAVA – Pokiaľ ide o predstaviteľov koalície, tam platí iný trestný zákon ako pri predstaviteľoch opozície a sloboda prejavu môže liberalizovať trestné konanie. Povedal to na včerajšej tlačovej besede exposlanec a právnik poslanca NR SR Igora Matoviča Daniel Lipšic.

Zároveň informoval, že minulý týždeň im doručili uznesenie vyšetrovateľa Krajského policajného zboru v Bratislave v trestnom stíhaní pre trestný čin ohrozenia bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva, kde bol jeden z podozrivých Robert Fico.

Prevážil vraj verejný záujem

„Vyšetrovateľ prišiel k záveru, že Robert Fico naplnil všetky formálne znaky vrátane úmyselného zavinenia trestného činu ohrozenia daňového tajomstva, ale keďže išlo o tému vo verejnom záujme, keďže sloboda prejavu v politike musí byť veľmi široká, tak nebol naplnený tzv. materiálny znak, teda závažnosť činu, a tým pádom trestné konanie prerušil. Prerušil ho preto, lebo tam boli podozrivé aj ďalšie osoby, ktoré mali Robertovi Ficovi dokumenty kryté daňovým tajomstvom doručiť,” povedal Lipšic.

Zároveň dodal, že Fico tvrdil, že sa tak stalo niekedy pred parlamentnými voľbami v Hrnčiarovciach nad Parnou. Podľa Lipšica žiadny svedok nepotvrdil, že by niekto premiérovi nejaké dokumenty dával. Tvrdenie Fica podľa Lipšica nepotvrdzujú žiadne ďalšie dôkazy, skôr ho vyvracajú.

Dvojaký meter

Lipšic citoval z uznesenia, podľa ktorého predseda vlády Fico „naplnil formálne znaky prečinu ohrozenia bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva”. Vyšetrovateľ však vykonal test proporcionality, po ktorom prišiel k záveru, „že sloboda prejavu v tomto konkrétnom prípade musí mať prednosť”.

„Nehovorím to rád, ale tak dvojaký meter v principiálne neodlišiteľných situáciách sa na Slovensku ešte asi nevyskytol,” uviedol s tým, že voči rozhodnutiu podali sťažnosť. Poukázal, že pri Matovičovom prípade sloboda prejavu nehrala takú rolu. Podľa Lipšica bol trestný čin od začiatku zle kvalifikovaný, lebo bol kvalifikovaný len ako prečin, čo umožnilo prerušiť konanie voči Ficovi.

Skľučujúce, tvrdí Lipšic

„Ja považujem osobne, aj ako právnik, za veľmi skľučujúce, ak máme stav evidentne dokumentovaný týmito rozhodnutiami, keď predstavitelia opozície, takpovediac musia dodržiavať pravidlá grécko-rímskeho zápasenia, ale predstavitelia vládnej koalície môžu zápasiť voľným štýlom. To je v právnom štáte neprijateľné,” uzavrel Lipšic.

Tlačový odbor Úradu vlády pre agentúru SITA uviedol, že po tom, čo páni Lipšic a Matovič napáchali sa čudujú, lže majú ešte odvahu sa postaviť pred verejnosť a moralizovať“.

 

Prečítajte si o kauze viac!

Foto: SITA/Diana Černáková