Pre predčasne narodené deti má dotyk s rodičom veľký význam, tvrdí OZ Malíček

BRATISLAVA – Pre predčasne narodené deti má kontakt a dotyk s rodičom veľký význam. Prospešné je napríklad tzv. klokankovanie, ktoré môže rozhodovať o zdraví a vývine dieťaťa. Poukázalo na to občianske združenie (OZ) Malíček pri príležitosti štvrtkového Svetového dňa klokankovania.

Vysvetlilo, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je klokankovanie osvedčená a účinná technika na záchranu života predčasne narodených detí a zlepšenie ich vývoja a pohody. „Ide o vedecky podložený spôsob, ako stabilizovať vitálne funkcie dieťaťa, podporiť vývin mozgu, posilniť imunitu a skrátiť pobyt v nemocnici. A čo je najdôležitejšie, prináša to, čo nedokáže zabezpečiť žiadny prístroj – uzdravujúci dotyk,“ priblížilo združenie.

Klokankovanie znamená, že dieťa, oblečené len v plienke, je uložené priamo na nahú hruď rodiča. „Kolísanie, priloženie dieťatka na kožu či hladenie sú ideálne spôsoby stimulácie psychomotorického vývoja, keďže telo matky je prirodzený inkubátor – dieťatko počuje a vníma známy tlkot srdca, cíti vôňu a počúva poznaný hlas,“ priblížila predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová. Primárka Neonatologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky Klaudia Demová dopĺňa, že klokanovať môžu aj otcovia.

Viac o téme: deti, dotyk, klokankovanie, OZ Malíček, rodič, zdravie

Súvisiace články