Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika

Pre vtáčiu chrípku zakázali niektoré štáty dovoz hydinových komodít zo Slovenska

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR prijala informácie od kompetentných autorít z tretích krajín o zákaze dovozu určitých komodít zo SR z dôvodu výskytu vtáčej chrípky. Ide o Ukrajinu, Izrael a Spojené arabské emiráty (SAE). Informovala o tom ŠVPS.

 

Ukrajina nariadila zákaz dovozu násadových vajec, hydiny a výrobkov z nich (okrem výrobkov, ktoré boli ošetrené spôsobom, ktorý zaručuje zničenie patogénu špecifikovanej choroby) na Ukrajinu z oblastí s výskytom vysoko patogénnej vtáčej chrípky v SR. Izrael nariadil zákaz dovozu živej hydiny, násadových vajec, konzumných vajec, hydinového mäsa, peria a vtákov chovaných v zajatí zo Slovenskej republiky do Izraela.

SAE nariadili zákaz dovozu všetkého vtáctva (domestikovaného aj divokého), hydiny a surových mäsových výrobkov z hydiny zo Slovenska do Spojených arabských emirátov. “Dovoz vajec a tepelne nespracovaných mäsových výrobkov z hydiny bude regulovaný a je podmienený zdravotným certifikátom. Tepelne spracované hydinové mäso je povolené dovážať,” dodala veterinárna a potravinová správa SR.