Kauzy Domáce

Pre zverejnené nahrávky by mal byť Trnka väzobne stíhaný, tvrdí Galko

Dobroslav Trnka. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Predstavitelia Demokratickej strany (DS) žiadajú pre zverejnené nahrávky väzobné stíhanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil člen predsedníctva DS a nezaradený poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko. Spomenul tri dôvody, na základe ktorých je potrebné Trnku väzobne stíhať. Prvým je, aby bývalý generálny prokurátor nemohol ovplyvňovať svedkov a mariť tak vyšetrovanie, ďalej, aby nemohol ujsť a vyhýbať sa trestnému konaniu. Zároveň ide o dôvod, ktorý súvisí s Trnkovou bezpečnosťou.

 

„Niektorí ľudia sa môžu pokúsiť o fyzickú likvidáciu Dobroslava Trnku. Na najbližšie rokovanie brannobezpečnostného výboru, na ktorom sa zúčastní aj ministerka vnútra Denisa Saková a policajný prezident Milan Lučanký, preto navrhnem bod, v rámci ktorého sa členovia výboru budú pýtať na konkrétne kroky v súvislosti s aktuálnym dianím v tejto veci,“ priblížil Galko.

Podľa ďalšieho nezaradeného poslanca Národnej rady SR a volebného lídra DS Jozefa Rajtára je Trnka hanbou slovenskej prokuratúry. „Spreneveril sa zákonu i morálke a mal by za svoje činy pykať. Je príkladom zdemoralizovaného štátneho funkcionára, ktorý si zaslúži opovrhnutie nielen politikov, ale aj občanov,“ vyhlásil Rajtár. Trnka podľa neho nesie priamu zodpovednosť za to, že doslova metastázovalo krytie zločinov, do ktorých sú namočené aj politické špičky. „Dnes je frustráciou z tohto stavu postihnutá celá spoločnosť,“ dodal volebný líder DS.

Ján Počiatek. Zdroj SITA / Nina Bednáriková

Skrytá kamera

Denník N minulý týždeň v piatok informoval, že bývalý minister financií Ján Počiatek na videu Mariana K. žiada od generálneho prokurátora Dobroslava Trnku krytie v kauze Tipos. Denník N ďalej písal, že nahrávka urobená skrytou kamerou ukazuje, že v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur, sa generálny prokurátor Trnka správal ako poskok Smeru-SD.

V polovici októbra zverejnil Denník N aj 70-minútovú zvukovú nahrávku, na ktorej mal Marian K. varovať bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, že ho zabijú. Dôvodom malo byť, že Trnka sa pokúsil vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka Gorilou, teda nahrávkou jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje.

Marian Kočner.Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Marian K. si však, pravdepodobne, nenahrával len svoju vlastnú konverzáciu s bývalým generálnym prokurátorom, ale pomohol mu aj zaznamenávať jeho rokovanie s neznámym návštevníkom na skrytú kameru. Koncom októbra o tom informovalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka, ktoré zverejnilo krátke video, na ktorom Marian K. pomáha Trnkovi s inštaláciou kamery. Nahrávku podľa centra získala z anonymného zdroja medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP (Organised crime and corruption reporting project). Bývalý generálny prokurátor už v tejto veci vypovedal na polícii.