Politika Zahraničné

Prebehlík z KĽDR bol priamo zvolený do juhokórejského parlamentu

Na snímke vpravo bývalý severokórejský diplomat Tche Jong-ho, ktorý prebehol do Južnej Kórey, oslavuje zvolenie do juhokórejského parlamentu v Soule 16. apríla 2020.. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Bývalý severokórejský diplomat Tche Jong-ho, ktorý prebehol do Južnej Kórey, bol v stredu zvolený do juhokórejského parlamentu, informovala vo štvrtok agentúra Jonhap.

 

Tche Jong-ho sa stal prvou osobou z KĽDR v histórii, ktorá bola zvolená do juhokórejského Národného zhromaždenia prostredníctvom systému relatívnej väčšiny. Predtým pôsobil ako diplomat na severokórejskom veľvyslanectve v Londýne.

Tche získal kreslo za konzervatívnu Zjednotenú stranu budúcnosti (UFP) vo volebnom obvode Kangnam v hlavnom meste Soul. UFP sa vo februári 2020 zlúčila s ďalšími stranami.

Tche Jong-ho prebehol do Južnej Kórey v roku 2016 a vo voľbách 15. apríla 2020 kandidoval pod menom Tche Ku-min. Meno a falošný dátum narodenia si podľa svojich slov zvolil zámerne, aby úradom KĽDR sťažil svoje vystopovanie.

Vo voľbách zvíťazila na základe predbežných výsledkov vládnuca ľavicovo-liberálna Demokratická strana (DMP), ktorej členom je aj úradujúci prezident Mun Če-in.

Strana DMP a jej politickí spojenci by si podľa týchto predbežných výsledkov v 300-člennom parlamente zabezpečili 180 kresiel. Opozičná Zjednotená strana budúcnosti a jej spojenec by získali 103 kresiel.

Účasť vo voľbách bola podľa volebnej komisie 66 percent, čo je najviac za ostatných 28 rokov.

Juhokórejské národné zhromaždenie tvorí 300 poslancov, z ktorých 253 sú víťazní kandidáti z jednotlivých volebných obvodov, zvolení prostredníctvom systému relatívnej väčšiny.

Zvyšných 47 poslancov je volených pomerným volebným systémom. Na základe pomerného systému sa do parlamentu dostal aj ďalší prebehlík z KĽDR, pripomína Jonhap.

V Južnej Kórey podľa Jonhapu žije viac ako 33.000 prebehlíkov z KĽDR.