Politika Zahraničné

Predbežné výsledky hovoria jasne: ANO vedie v 10 krajoch, Piráti si polepšili a komunisti prepadli

Zdroj: archív

PRAHA – Po zrátaní hlasov z väčšiny okrskov vedie české vládne hnutie ANO v 10 zo 13 krajov. Najviac si polepšili opoziční Piráti, najväčšie straty utrpeli sociálni demokrati a komunisti. Vyplýva to z predbežných výsledkov tohtotýždňových volieb do krajských zastupiteľstiev, o ktorých informoval server iDNES.cz.

 

Hnutie ANO premiéra Andreja Babiša po zrátaní štyroch pätín okrskov viedlo v 10 samosprávnych krajoch, iné zoskupenia získali viac hlasov len v troch. V Stredočeskom kraji vedie hnutie STAN, v Libereckom zoskupenie Starostovia pre Liberecký kraj (SLK) a v Královohradeckom koalícia ODS, STAN a Východočesi. Premiér Babiš označil volebný výsledok svojho hnutia za skvelý a poďakoval všetkým občanom, ktorí prišli hlasovať napriek epidémii koronavírusu. Analytici však upozorňujú, že Babišovo hnutie to pri skladaní krajských koalícii nebude mať ľahké.

Krajských zastupiteľov si českí voliči volili v piatok a v sobotu v takmer celej krajine (13 krajoch) s výnimkou Prahy. Podľa predbežných výsledkov získalo hnutie ANO približne rovnaký výsledok ako v predchádzajúcich krajských voľbách v roku 2016 (cca 21 percent). Výrazne si polepšili Piráti: z 1,7 percenta na súčasných zhruba 12 percent. Veľké strany naproti tomu zaznamenali sociálni demokrati a komunisti: ČSSD “spadla” z približne 15 na 5 percent a KSČM z 11 taktiež na približne 5, vyplýva z informácií servera Novinky.cz.

Mierne si pohoršila aj najsilnejšia pravicová opozičná strana ODS, zo zhruba 9,5 na 7 percent. Okrem toho sa v piatok a sobotu konali aj senátne voľby v 27 obvodoch, z toho v troch pražských. Z predbežných výsledkov vyplýva, že druhé kolo volieb do Senátu bude predovšetkým súbojom kandidátov vládnych strán s kandidátmi opozície. Po zrátaní polovice senátnych okrskov, v ktorých sa volilo, bodovali hlavne kandidáti STAN, ANO a ODS.