Spoločnosť Politika Zahraničné

Predčasné parlamentné voľby v Kosove sa uskutočnia 14. februára

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

PRIŠTINA – V Kosove sa 14. februára uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Tento termín oznámila v stredu večer úradujúca prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň rozpustila parlament, informovala agentúra AFP.

 

O konaní predčasných parlamentných volieb rozhodol 21. decembra kosovský ústavný súd. Podľa neho bolo júnové zasadanie parlamentu, na ktorom si poslanci zvolili novú vládu, protiústavné. Zdôvodnil to tým, že jeden z poslancov, ktorý novú vládu podporili, bol už v tom čase usvedčený z korupcie. Jeho hlas bol pritom rozhodujúci, keďže za kabinet premiéra Avdullaha Hotiho, vedený jeho stredopravicovou stranou Demokratická liga Kosova (LDK), hlasovalo v 120-člennom parlamente 61 poslancov, teda len tesná nadpolovičná väčšina.

Predošlej vláde Albina Kurtiho vyslovil parlament koncom marca 2020 nedôveru. Kurti bol poverený dočasným vedením kabinetu. Sťažnosť voči júnovému hlasovaniu parlamentu podal na ústavný súd práve on. Predčasné voľby sa už v Kosove stali akousi  tradíciou. Od vyhlásenia nezávislosti tejto srbskej provincie vo februári 2008 nebola ani jedna vláda pri moci celé funkčné obdobie, poznamenáva AFP.