Domáce Spoločnosť Top

Predĺžený víkend si môžu Slováci užiť vo veľkom. Takéto bude počasie

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Sviatky sa nám pomaly, no isto blížia ku koncu. Pred sebou máme posledných pár dní voľna, ktoré zavŕši predĺžený víkend. Kým niektorí sa už pomaly balia a sťahujú sa z dovolenky domov, iní sa na víkendový relax ešte len teraz chystajú. Aké nás ale čaká počasie? Dočkáme sa snehu, či slnečných dní? A aká je vlastne situácia na horách? 

Škola, polročné písomky, skúškové obdobie, návrat do práce po sviatkoch. Aj keď znejú tieto slová po dňoch voľna priam desivo, Slováci sa musia psychicky pripraviť na to, že majú pred sebou ešte posledné dni voľna, kým opäť nastúpia do koľají povinností.

Pred nami je predĺžený víkend, nakoľko v pondelok je sviatok Troch kráľov. A pôjde o naozaj pekný víkend, najmä čo sa týka počasia. Perinbaba si totiž pre nás v niektorých oblastiach pripravila aj snehovú nádielku, inde bude aj slnečno. Zlého počasia sa ale obyvatelia Slovenska nemusia báť.

Čaká nás príjemný piatok

Už piatok bude veľmi príjemný deň. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nepredpovedá žiadne zrážky a má byť relatívne slnečno na celom území. Stále ale meteorológovia upozorňujú na hmlu. Vydali pre ňu aj výstrahu 1. stupňa takmer na celom území Slovenska, výnimkou je juh.

Okrem toho je potrebné dať si pozor na silný vietor, najmä na strede, severe a východe. Napriek tomu ale bude prevažne poloblačno, popoludní by malo oblačnosti pribúdať. V nižších polohách budú maximálne 3 stupne, v horských oblastiach aj 5 stupňov. “Od juhu zasahuje do našej oblasti tlaková výš a po jej okraji k nám od západu prúdi vo vyšších vrstvách ovzdušia teplý vzduch. Zároveň cez západnú Európu ďalej na východ postupuje studený front,” upozorňuje SHMÚ.

V piatok bude na celom území premenlivo, vydané sú aj viaceré výstrahy. Zdroj: SHMÚ

Víkend bude usnežený

Podobne tomu bude aj cez víkend. V sobotu bude na území Slovenska viac oblačnosti, čo sa prejaví aj na teplote. V okolí Banskej Bystrice, Žiliny, Dolného Kubína a Medzilaboriec má dokonca aj snežiť. Meteorológovia upozorňujú na tvorbu poľadovice a snehových jazykov. “Najnižšia nočná teplota 0 až -5, v údoliach ojedinele okolo -7 st. Najvyššia denná teplota -2 až 3, na západe a miestami aj na juhu stredného Slovenska 3 až 8 st. Slabý, postupne na západnom a strednom Slovensku severozápadný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch do 15 m/s (55 km/h). Na hrebeňoch hôr prudký vietor až víchrica,” upozorňuje SHMÚ.

Na severe a východe Slovenska bude v sobotu snežiť. Zdroj: SHMÚ

Trošku miernejšia situácia bude v nedeľu. Na väčšine územia bude slnečno, výnimkou budú pohoria – sever a východ Slovenska. V okolí Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša, Brezna, Popradu, Bardejova a Medzilaboriec má výdatne snežiť. Lyžiari sa tak môžu stále tešiť na dávku nového a čerstvého snehu. Stále bude ale fúkať silný vietor, ktorý sa na horách môže zmeniť na víchricu. “Najnižšia nočná teplota 1 až -4 st., v údoliach ojedinele aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 0 až 5, v Žilinskom kraji, na Spiši a na Horehroní zväčša okolo -2 st,” uviedlo SHMÚ.

Kým na západe, juhu a strede Slovenska bude v nedeľu pekne, na severe a východe bude výdatne snežiť. Zdroj: SHMÚ

V pondelok sa situácia opäť ukľudní. Na Slovensku bude prevažne jasno, miestami sa objavia aj oblaky. “Tlaková výš sa bude cez našu oblasť presúvať ďalej na východ. Súčasne bude po jej severnom okraji postupovať cez strednú Európu ďalej na východ teplý front,” vysvetľujú situáciu meteorológovia. Stále sa ale môžu tvoriť hmly. “Najnižšia nočná teplota -4 až -9, v údoliach miestami -9 až -14 st. Najvyššia denná teplota -3 až 3 st,” uzavreli meteorológovia.

V pondelok bude opäť premenlivé počasie. Zdroj: SHMÚ

Priaznivá situácia na horách

Okrem dobrého počasia sa môžu milovníci lyžovania tešiť aj na ďalší podstatný detail – takmer všetky lyžiarske strediská sú v prevádzke a hlásia z nich dobré podmienky na lyžovanie. V priemere sa na zjazdovkách nachádza 40-50 centimetrov snehu. Najlepšia situácia je v Jasnej, kde sa na niektorých miestach nachádza aj 80 centimetrov snehu. Z Tatranskej Lomnice hlásia 30-50 centimetrov snehu, rovnako aj zo Ždiaru či Tálov. Vo Vrátnej a Veľkej Rači je 25 až 40 centimetrov snehu. Malinô Brdo, Starý Smokovec, Bachledka a Krahule majú 20 až 40 centimetrov bielej pokrývky. Menej priaznivá situácia je na Donovaloch, odkiaľ hlásia len 5 až 20 centimetrov snehu. Na zhruba 2 desiatkach svahov sa lyžovať nedá. Vo viacerých lyžiarskych strediskách ale predpokladajú, že cez víkend napadne od 7 do 10 centimetrov nového snehu.

Vo viacerých lyžiarskych strediskách sú podmienky na lyžovanie viac ako dobré. Zdroj: onthesnow.sk