Spoločnosť Politika Zahraničné

Predseda hornej komory českého parlamentu Vystrčil zaplatí za návštevu Taiwanu vysokú cenu, tvrdí šéf čínskej diplomacie

Na snímke vľavo Predseda českého Senátu (hornej komory parlamentu) Miloš Vystrčil a thajský minister zahraničných vecí Joseph Wu s ochrannými rúškami na tvárach sa zdravia dotykom lakťov počas stretnutia v meste Tchaj-pej. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čínsky minister zahraničných vecí Wang-I povedal, že predseda hornej komory českého parlamentu Miloš Vystrčil “zaplatí vysokú cenu” za to, že návštevou Taiwanu porušil zásadu jednej Číny.

 

“Prinútime ho zaplatiť vysokú cenu za jeho krátkozraké počínanie a politický oportunizmus,” uviedol Wang-I podľa agentúry Reuters počas víkendovej návštevy Nemecka. Spochybnením princípu jednej Číny sa predseda českého Senátu stal podľa šéfa čínskej diplomacie “nepriateľom 1,4 miliardy občanov Číny”. Čínska vláda a čínsky ľud nebudú tolerovať takúto “otvorenú provokáciu” tohto českého politika a protičínskych síl, ktoré za ním stoja, zdôraznil Wang-I.

Vystrčil pricestoval na Taiwan s približne 90-člennou delegáciou v nedeľu. Povedal, že cieľom jeho návštevy je podpora obchodných vzťahov s Taiwanom a Česká republika sa nemôže podriadiť námietkam Číny. Okrem iných sa stretne s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, premiérom Su Čen-čchangom a niekoľkými ministrami. Dodržiavanie princíp jednej Číny vyžaduje Peking od všetkých krajín, s ktorými má diplomatické vzťahy. Čína považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu, ktorá nemôže nadväzovať medzištátne vzťahy.