Domáce Top

Predsedníctvo SR ovplyvní britské referendum aj Grécko, tvrdí Fico

BRATISLAVA – Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie ovplyvnia referendum vo Veľkej Británii o vystúpení z EÚ, ktoré sa uskutoční 23. júna, o týždeň neskôr voľby v Španielsku, finančná situácia Grécka a situácia okolo migrantov. Premiér Robert Fico to povedal dnes v Bratislave po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. Slovensko bude predsedať Rade EÚ od 1. júla do 31. decembra 2016.

Celý rozhovor so Schulzom sa podľa Fica orientoval na problematiku priorít slovenského predsedníctva v Rade únie. „Kde sme skonštatovali, že platí princíp, človek mení, pánboh mení,“ konštatoval predseda vlády s tým, že Slovensko má svoje predstavy o prioritách, aktuálne však situáciu v druhom polroku v EÚ môžu ovplyvniť práve britské referendum, španielske voľby, Grécko a migranti.

Predsedovi EP sa Fico poďakoval, že 6. júla bude môcť v europarlamente predstaviť slovenskú víziu predsedníctva. Krátko predtým bude premiér hovoriť aj s konferenciou predsedov EP, kde s predsedami frakcií rozoberie postavenie SR a jeho úlohy pri predsedníctve.

„Chcem zagarantovať, že vláda SR a jej predstavitelia budú na predsedníctvo dobre pripravení. Je to pre nás veľká príležitosť, malá krajina bude v centre diania EÚ pri témach, ktoré sa nevyskytujú každý mesiac,“ vysvetlil Fico. Pre Slovensko predsedníctvo v Rade únie ponúka neopakovateľnú skúsenosť, zároveň chce SR podľa premiéra ponúknuť skúsenosť krajiny, ktorá pri transformačnom procese urobila rozhodnutia, ktoré inde trvajú desaťročia.

„Bol to veľmi plodný a zaujímavý rozhovor. Keď vediete rozhovor s Robertom Ficom, je to veľmi zaujímavé, ale aj zábavné,“ konštatoval Schulz. Fica označil Schulz za človeka, ktorý vie veľmi účinne hájiť záujmy svojej krajiny, ale zohľadniť aj potreby spoločenstva, ktorého je jeho krajina súčasťou. Upozornil, že počas slovenského predsedníctva bude Fico nielen premiérom SR, ale aj predsedom Rady EÚ, teda významným predstaviteľom únie navonok.

Predseda EP rovnako zdôraznil, že nech už britské referendum o vystúpení z únie dopadne akokoľvek, „musíme byť pripravení, ako sa s tým vyrovnáme“. Za veľké výzvy považuje aj ekonomické témy a otázku migrácie. „Ale som veľmi pozitívny, že to zvládneme,“ uzavrel Schulz.