Prekvapenie pre rozprávkovú Perinbabu. Spojili ju so známym spevákom

BRATISLAVA – Jakubiskovci neoddychovali ani počas leta. Dokonca si poradili aj s pandémiou. Kým mnohí Slováci zostali odrezaní od svojej práce, režisér Juraj Jakubisko spolu s manželkou Deanou zarezávali na rozprávke 21. storočia – Perinbaba a dva svety. Snímka sa pomaly blíži do finále a fanúšikovia by ju mohli vidieť už tento december. Už teraz však pre nich zverejnili ďalšie zábery. Dokonalú atmosféru dotvorili úspešnou pesničkou Mekyho Žbirku.

 

Tvorcovia novej rozprávky Perinbaba a dva svety potešia nejedného diváka. Zverejnili nový teaser trailer, do ktorého použili skladbu Slovenská od Mekyho Žbirku. 

Jakubisko sa totiž podelil o unikátne zábery práve so spevákom a ten z nich vytvoril nový videoklip k svojej piesni. Vznikla tak zaujímavá spolupráca, ktorej výsledok ocenili mnohí nadšenci. „Mekymu som ukázal prvé zábery z pripravovanej Perinbaby a natoľko ho zaujali, že ich počas leta použil do klipu ku svojej novej skladbe,“ vysvetlil Jakubisko. Videoklip láme rekordy a dokonca pokoril hranicu milióna vzhliadnutí.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rvz_c-qDAkA

Pracovné leto

Spevák Meky Žbirka tak strávil leto s Perinbabou takisto ako jej tvorcovia. Premiéra rozprávky sa nezadržateľne blíži. Štáb preto musel aj počas pandemického leta dolaďovať posledné detaily. „Bolo to krásne leto, ktoré sme zasvätili dôsledným a náročným prácam. Venovali sme sa zvuku, obrazu, no najmä špeciálnym efektom. Je dôležité neustále udivovať diváka a dopriať mu skutočný vizuálny zážitok. V novej Perinbabe sa trikmi šetriť nebude,’‘ povedal Jakubisko.

Prvá klapka rozprávky padla pred viac ako tromi rokmi. Pôvodne bola premiéra plánovaná minulý rok pred Vianocami, neskôr v marci tohto roka, no nakoniec sa jej diváci dočkajú 3. decembra. Čas nazvyš ale Jakubiskovi v postprodukcii nepomohol. „Kríza spojená s koronavírusom nás výrazne zasiahla. Síce sme mali na prvý pohľad viac času a možností, no realita bola nakoniec úplne iná. Všetko sa zastavilo, prípadne sa citeľne spomalilo. Nepracovalo sa v štúdiách, v strižniach, a tak sme museli kus roboty doháňať práve počas leta.“ 

 

Prvá klapka rozprávky padla pred viac ako tromi rokmi. Zdroj: Bontonfilm

Perinbaba ožije

Jakubisko dokonca aj počas svojich narodenín pracoval. Dokončoval trikové scény. Pracovné narodeniny bral ako akúsi daň za to, že sa na staré kolená pustil do práce s počítačovými trikmi. Práve nimi chce osloviť súčasnú generáciu divákov. Dokonca vďaka novodobým technológiám ožije pôvodná Perinbaba. „Pôvodná Perinbaba bude mať tento rok presne 35 rokov a nový film pre nových divákov a novú generáciu si vyžaduje aj nový prístup,“ zdôraznil Jakubisko. Splní tak priania mnohým divákom. Tí mu písali listy, aby im vrátil Perinbabu.

Jakubiska obdivuje aj jeho manželka Deana Horváthová-Jakubisková. „Musím povedať, že je obdivuhodné, ako Juraj pristupuje k novým technológiám, nebojí sa ich používať a myslí na to, že pripravuje film pre súčasné mladé publikum,” hovorí Jakubisková.

Posledné týždne venovali tiež hudbe. „Pre mňa je vo filme dôležitá nielen výtvarná a obrazová stránka. Zvuk je neoddeliteľnou súčasťou každého filmu, hudba tiež. Tá niekedy dokáže diváka rozosmiať či rozplakať viac ako slovo. Mnohí si Perinbabu spájajú s piesňou Páslo dievča pávy, spolu s hudobnými skladateľmi sme jej dopriali novú podobu,’‘ skonštatoval režisér.

 

Jakubiskovci dolaďujú posledné detaily. Zdroj: Bontonfilm

Iný príbeh

Perinbaba sa stala súčasťou Vianoc mnohých Slovákov. Jakubisko sa tak rozhodol nakrútiť ďalšiu Perinbabu s iným príbehom. Hlavným hrdinom filmu je Lukáš, ktorého si zahral mladý herec Lukáš Frlajs. ,,Nemám rád príbehy, v ktorých hlavný hrdina sedí po celý čas za pecou, potom strčí každého do vrecka a pečené holuby mu padajú len tak. Deti by mali mať vzory v ľuďoch, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením dosiahnu svoje šťastie. Môj Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti, sa často dostane na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré alebo zlé, mu zmení život. Rovnako ako nám v reálnom živote. Vytvoril som bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou,“ dodal Juraj Jakubisko.

V hlavnej ženskej postave – Lucii sa predstaví Valéria Frištik. Jakubisko ale obsadil aj ďalších slovenských či českých hercov. Vo filme si zahrajú Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Valerie Zawadská, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová, Klára Cibulová, ale aj Darja Paulovič a mnohí ďalší.

Prečítajte si rozhovor s hlavným protagonistom filmu Perinbaba a dva svety Lukášom Frlajsom TU.

 

Hlavného hrdinu si v novej rozprávke zahrá Lukáš Frlajs. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať:

 

Viac o téme: Deana Horváthová-Jakubisková, Juraj Jakubisko, leto, Lukáš Frlajs, Miro Žbirka, mladý divák, nakrúcanie, narodeniny, pandémia, Perinbaba, Perinbaba a Dva svety, premiéra, rozprávka, slovenská, teaser, technológie, trikové scény, triky, videoklip

Súvisiace články