Spoločnosť Domáce Top

Prekvapili vás nevhodné darčeky pod stromček? Takto si s nimi poradíte

Nevhodné darčeky máte šancu vrátiť. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vianoce so sebou prinášajú aj darčeky, ktoré nie sú niekedy tou najlepšou voľbou. Nesprávna veľkosť, či zlá farba telefónu môžu spôsobiť doslova hystériu. Našťastie nie je všetko stratené. Množstvo darčekov je možné ešte stále vymeniť. Dôležité je však neváhať a konať.

 

Nevhodný fotoaparát, chladnička, vysávač či kávovar. Aj takéto darčeky je možné vymeniť. Ak vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú, môžete ich vrátiť alebo vymeniť do 14 dní od nákupu. Obchody s elektrotechnikou a spotrebičmi však upozorňujú, že tovar, ktorý vraciate, musí byť nepoužívaný a zabalený v originálnom obale, spolu s dokladom o zaplatení, záručným listom a návodom na obsluhu.

Za darček, ktorý vraciate, si môžete vybrať iný. Ak bude lacnejší, rozdiel v cene obchodníci vrátia. Ak bude drahší, rozdiel si budete musieť doplatiť. Dokonca si môžete vrátený tovar vymeniť za peniaze.

 

Nevhodný mobil vám obchodníci vymenia do 14 dní od nákupu. Zdroj: TASR / AP

Internetové obchody

Portály ponúkajú takisto vrátenie tovaru do 14 dní od zakúpenia. Stačí vyplniť online formulár a tovar odoslať alebo v mnohých prípadoch doniesť na predajňu.

Vo všeobecných obchodných podmienkach nájdete informácie, ktoré sa týkajú aj vrátenia nechcených darčekov. Vrátiť je možné iba tovar nepoškodený a podľa možností v pôvodnom obale. Ak splníte tieto podmienky, vrátia vám sumu v hodnote daného tovaru.

Nevhodné šaty

Pokiaľ oblečenie pod stromček nesplnilo vaše očakávania, tovar môžete vrátiť do 30-tich dní. Nemôže byť poškodený a dôležité sú všetky originálne etikety a visačky. Existujú dva spôsoby vrátenia. Ten najjednoduchší je vrátenie do ľubovoľného obchodu.

Ak bol tovar kúpený v predajni, zadarmo si ho môžete vymeniť. Stačí priniesť oblečenie spolu s dokladom o nákupe a predajcovia vám pomôžu vyplniť potrebné tlačivo. Ak chcete za svoj tovar peniaze, aj tento variant je možný.

Oblečenie kúpené cez e-shop je možné vrátiť v kamennom obchode alebo prostredníctvom kuriéra. Na internete vyplníte formulár, kde zároveň objednáte odvoz kuriérom. Zásielku musíte zabaliť. V prípade vrátenia kuriérom niektoré e-shopy s oblečením z refundácie odčítajú poplatok, a tiež poplatok za dopravu. Zvyšnú čiastku za tovar obchody vrátia na účet.

Predajne dokonca ponúkajú aj možnosť vrátenia peňazí za tovar na darčekové poukážky. Tie môžete neskôr využiť na nový nákup, či darovať známym.

 

Obchody s oblečením vám tovar bez problémov vymenia. Zdroj: TASR / Marko Erd

Problémy so spodnou bielizňou

Nesprávny odhad veľkosti spodnej bielizne nemusí byť takisto problém. Vrátiť alebo vymeniť výrobok za iný môžete v lehote 14 dní od jeho prevzatia.

Treba však dbať na sprísnené podmienky. Tovar musí byť v pôvodnom a nepoškodenom obale. Spotrebiteľ má právo si tovar vyskúšať s tým, že by mal dodržať základné hygienické predpoklady. Zákazník by mal tovar skúšať najlepšie cez spodnú bielizeň alebo použiť napríklad pribalenú ochrannú fóliu (v prípade nohavičiek či plaviek). Ak sa tieto hygienické podmienky nedodržia, tovar už nie je možné vrátiť. O spomínaných podmienkach by mal formou zreteľného textu na obale tovaru informovať predávajúci.

Treba dbať aj na to, aby mal výrobok originálne visačky a nejavil žiadne známky nosenia či poškodenia. Mnohí obchodníci upozorňujú, že ak zákazník nevráti tovar s kompletným príslušenstvom a v tvrdej škatuli (napríklad pri plavkách bude chýbať obal alebo vešiak) výmena tovaru mu nebude uznaná. Krabičky a visačky totiž obsahujú viditeľné aj skryté hologramy či ochranné známky originality tovaru. Preto to nie je len obal tovaru, ale jeho súčasť.

 

Pri vrátení spodnej bielizne treba dbať na hygienické podmienky. Zdroj: borymall.sk

Šperky

Vrátiť náušnice či hodinky je možné do 14 dní. Ak bol darček kúpený cez internet, pošlete ho spolu s dokladom o kúpe a vyplneným sprievodným dokumentom spať na adresu, ktorú uvádza predajca. Dôležité je aj číslo bankového účtu, na ktorý vám vrátia peniaze.

V niektorých obchodoch v prípade akcií viazaných na nákup viacerých šperkov (akcia 3+1 zadarmo a podobne) je možné vrátiť buď celý akciový set alebo jeden produkt, z ktorého hodnoty bude odpočítaná cena akciového produktu zo setu. Tiež je možný variant vrátenia jedného produktu spolu s akciovým produktom, kedy vám vrátia hodnotu produktu kupovaného v plnej cene. Taktiež je možné vymeniť aj jeden produkt zo setu za iný produkt v rovnakej hodnote.

V prípade kamenných predajní platí rovnaké pravidlo. Nepoškodený tovar je možné vrátiť či vymeniť do 14 dní spolu s dokladom o kúpe.

 

Galéria
Nevhodný set šperkov sa dá ľahko vymeniť. Zdroj: TASR / AP
Tovar musíte vrátiť v pôvodnom balení. Zdroj: TASR / AP
Nevhodný darček pod stromček možno vrátiť. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Hodinky či mobily je možné vrátiť bez problémov. Zdroj: TASR / AP
Darčeky pod stromček nemusia byť vždy šité na mieru. Zdroj: pixabay.com
V kamenných predajniach vymeníte tovar okamžite. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next