Zahraničné Politika Top

Prekvapujúce čísla z Talianska. Pandémia migrantov neodradila, zmenil sa spôsob pašovania

Ilustračná fotografia: TASR / AP

RÍM – V čase koronarízy sa v Taliansku strojnásobil počet príchodov migrantov. Tvrdia to talianske médiá, podľa ktorých sa navyše objavili aj nové trasy ich prúdenia do krajiny. Mimoriadne postihnuté sú, ako obvykle, Lampedusa a Sicília.

 

Kým sa počas koronakrízy život v Taliansku zastavil, Luigi Patronaggio robil nadčasy. Už mesiace ho totiž takmer každý deň volajú do budovy súdu. Dôvodom je, že k Lampeduse alebo k Sicílii dorazil čln s utečencami. “Pandémia nikoho nezastavila – títo migranti utekajú pred horšími problémami. Riziko pandémie berú relatívne bez problémov,” uviedol pre talianske médiá.

Patronaggio je šéf štátnej prokuratúry na juhu Sicílie a ako prominentný bojovník proti mafii má policajnú ochranu. Momentálne u neho na stole končia dokumenty týkajúce sa migrácie.

Južné pobrežie Sicílie a Lampedusa sú jedným z hlavných vstupných bodov do Európy a momentálne tam registruje mimoriadny nával.

“My, vyšetrovatelia, máme dojem, že sa otvorila nová migračná trasa. Z Líbye a z Egypta sú migranti cielene premiestňovaní do Tuniska.”

Najviac migrantov prichádza z Tuniska

Patronaggio sa stal známym aj za talianskymi hranicami a to ako oponent bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho. Aj napriek jeho odporu totiž dovolil lodiam mimovládnych organizácií kotviť na Sicílii. Patronaggio však tvrdí, že momentálne väčšina migrantov už neprichádza do Talianska z Líbye, ale z Tuniska.

Podľa ministerstva vnútra sa celkový počet príchodov do Talianska v porovnaní s predchádzajúcim rokom strojnásobil. Presun do Tuniska už neorganizujú líbyjské milície, ktoré sú momentálne zamestnané občianskou vojnou, ale zločinecké organizácie v Tunisku. Podľa prokurátora tieto organizácie pracujú vysoko efektívne a dokázali by v krátkom čase priviesť do Európy niekoľko tisíc ľudí.

“V Tunisku sa migranti dostávajú do rúk subjektom, ktoré veľmi dobre ovládajú rybárske lode. Väčšina z nich sú bývalí rybári, ktorí sú zvyknutí plaviť sa zo Sfaxu a Monastiru na Sicíliu alebo Lampedusu,” tvrdí prokurátor.

Migranti a utečenci sa už neprepravujú na nafukovacích člnoch. Zdroj: TASR/AP

Nová generácia pašerákov ľudí

Patronaggio hovorí, že v minulých týždňoch sa novej generácii pašerákov ľudí podarilo viackrát doplávať s migrantmi v podpalubí takmer až k pobrežiu Sicílie.

Zmenilo sa aj to, že už sa nepoužívajú gumové člny vyrobené v Číne, ktorým uniká vzduch akonáhle sú mimo líbyjských teritoriálnych vôd. Z Tuniska odchádzajú rybárske člny, ktoré sú sotva rozpoznateľné medzi všetkými ostatnými v Stredozemnom mori, a ktoré preto nie sú tak ľahko identifikovateľné pobrežnou strážou, finančnou políciou alebo lietadlom Frontex.

Na odľahlých plážach potom prevádzači migrantov vyložia. Mnohí sa následne odhodlajú pokračovať v ceste sami, často ich však objaví polícia. Nová trasa cez Tunisko prináša nové problémy.

V člnoch sa prepravujú na jednej strane ľudia zo subsaharskej oblasti, ktorí boli predtým v Líbyi a Egypte. Na druhej strane sú to Tunisania, ktorí už boli raz z Talianska deportovaní a majú záznam v trestom registri. “Zatkli sme značný počet osôb za nelegálny návrat do Talianska,” uviedol prokurátor.

Mnoho trestaných osôb medzi migrantmi

Patronaggio tvrdí, že 20 až 30 percent Tunisanov, ktorí prichádzajú na Sicíliu prostredníctvom novej utečeneckej trasy, má záznam v registri trestov. Najmä z dôvodu obchodovania s drogami a majetkových trestných činov. Prominentný prokurátor však nechce robiť rýchle populistické závery. Chce, aby Európa urobila viac pre životné podmienky v ich domovských krajinách. “Pašovanie je pre rybárov omnoho atraktívnejšie ako rybolov,” vysvetľuje prokurátor.

Podľa zistení Patronaggia ľudia zo subsaharskej Afriky platia okolo 2000 eur za cestu do Talianska, Tunisania za cestu po novej migračnej trase platia okolo 1000 eur.

Mohlo by vás zaujímať: