Politika Zahraničné

Premiér Abe telefonoval s prezidentom Trumpom o Iráne a Severnej Kórei

Šinzo Abe a Donald Trump

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe v sobotu diskutoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom o udalostiach v Iráne a Severnej Kórei v dlhom telefonickom rozhovore, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na tlačovú agentúru Kjódó.      

Rozhovor, ktorý si podľa Abeho vyžiadal Trump, trval okolo 75 minút. Uskutočnil sa v deň, keď iránsky prezident Hasan Rúhání ukončil dvojdňovú návštevu Japonska. Rúhání navštívil Japonsko po ostrých protestoch proti zvýšeniu cien pohonných hmôt v Iráne. Iránske hospodárstvo tvrdo zasiahli americké sankcie za teheránsky jadrový program.

Japonsko je kľúčovým spojencom USA, a zároveň udržiava blízke diplomatické a hospodárske vzťahy s Iránom. Abe sa snaží budovať mosty medzi týmito dvoma znepriatelenými krajinami. Podľa agentúry Kjódó, Abe tiež novinárov informoval, že s americkým prezidentom hovorili aj o “koordinovanej reakcii” na Severnú Kóreu. Pchjongjang je po troch samitoch s Trumpom sklamaný, že americké sankcie neboli uvoľnené.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) začiatkom decembra varovala, že jej koncoročný konečný termín pre Spojené štáty na zmenu ich “nepriateľskej politiky” sa blíži a je iba na rozhodnutí Washingtonu, aký “vianočný darček” príde na konci roka.