Domáce

Premiér ide na Kubu, rokovať bude s Raúlom Castrom

BRATISLAVA – Slovenský premiér Robert Fico pôjde v októbri na oficiálnu návštevu Kuby. Na dnešnej tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol, že ide o krátku výlučne ekonomicky orientovanú návštevu. „Budú s ňou spojené konkrétne finančné a ekonomické výsledky,“ zdôraznil premiér. Viac podrobností k návšteve zatiaľ podľa premiéra nie je možné zverejniť. Oficiálna návšteva sa uskutoční od 7. do 10. októbra. Informáciu o tejto ceste dnes schválila vláda.

Z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR informovali, že hlavným bodom pracovnej cesty by mal byť podpis Dohody o uznaní a vysporiadaní kubánskeho dlhu voči Slovenskej republike. Zároveň sa bude diskutovať aj o účasti slovenských firiem na niektorých predovšetkým energetických projektoch. V schválenom materiáli sa hovorí, že rokovať by sa malo aj o aktuálnom vývoji v politickom dialógu medzi EÚ a Kubou.

Počas návštevy Kubánskej republiky bude Fico rokovať v Havane s predsedom Štátnej rady a Rady ministrov Raúlom Castrom a ďalšími ústavnými činiteľmi. Stretnúť by sa mal aj s kardinálom katolíckej cirkvi Jaime Ortegom. Predsedu vlády budú sprevádzať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a minister financií SR Peter Kažimír. V predkladacej správe k materiálu sa zdôrazňuje, že v ére samostatnej SR pôjde vôbec o prvú návštevu na tejto úrovni v slovensko-kubánskych vzťahoch.