Zahraničné Politika

Premiér Johnson požiada o odklad brexitu, informovala televízia

Premiér Johnson požiada o odklad brexitu, informovala televízia. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson požiada o odklad termínu brexitu, ak sa mu do 19. októbra nepodarí uzavrieť dohodu s EÚ. Informovala o tom v piatok s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované dokumenty spravodajská televízia Sky News a agentúra Reuters.

 

Dokumenty, ktoré má k dispozícii škótsky najvyšší súd, sú v priamom rozpore s opakovanými vyhláseniami premiéra Johnsona, ktorý tvrdí, že Británia EÚ opustí či už s dohodou, alebo bez nej 31. októbra.

Z dokumentu, ktorý má televízia Sky News k dispozícii, vyplýva, že ak sa Brusel s Londýnom o vystúpení Británie z EÚ nedohodne, premiér najneskôr 19. októbra Úniu písomne požiada o jeho odklad.

Britský parlament začiatkom septembra prijal zákon, na základe ktorého musí premiér do 19. októbra predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020. Johnson však napriek tomu tvrdí, že Británia EÚ opustí 31. októbra.