Zahraničné Politika

Premiér Johnson sa zaviazal radikálne znížiť kriminalitu v krajine

Premiér Johnson sa zaviazal radikálne znížiť kriminalitu v krajine. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – V Británii sa v priebehu niekoľkých týždňov rozbehne náborová kampaň, ktorej cieľom bude posilniť v priebehu troch rokov britský policajný zbor o 20.000 nových členov. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia Sky News.

 

Spustenie kampane naplánované na september a prijímanie ďalších opatrení je súčasťou realizácie sľubu nového britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý povedal, že zníži počet trestných činov páchaných bodnými zbraňami. Tých v poslednom čase v Británii, a najmä v jej metropole Londýn, pribúda. Vedením kampane poveril Johnson novú ministerku vnútra Priti Patelovú.

Ďalším krokom, ktorý by mal podľa Johnsona viesť k zníženiu počtu násilných trestných činov páchaných bodnými zbraňami, je rozšírenie právomocí polície pri zastavovaní a prehľadávaní osôb. Tie zredukovala bývalá britská premiérka Theresa Mayová v roku 2014, keď pôsobila vo funkcii ministerky vnútra.

“Mojou úlohou ako premiéra je urobiť naše ulice bezpečnejšími,” povedal Johnson pred piatkovou návštevou regiónov.

Od začiatku tohto roka podľahlo v Londýne zraneniam spôsobeným bodnými zbraňami 78 ľudí. V roku 2018 bolo v britskej metropole spáchaných 132 vrážd, čo je najviac za posledné desaťročie.