Politika Domáce Top

Matovič sa stretol s Babišom. Dohodli sa na vzájomnom otvorení hraníc

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) odcestoval v stredu na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu. Podľa tradície vedie do Českej republiky.

 

Aktualizované 11:25 po stretnutí premiérov Slovenska a Česka

Slovenský premiér sa v Prahe stretne s najvyššími ústavnými činiteľmi ČR. Ako prvý ho prijme predpoludním jeho náprotivok, predseda českej vlády Andrej Babiš. Premiéri majú hovoriť o pandemickej situácii v oboch krajinách i o dôsledkoch nevyhnutných protiepidemiologických opatrení. Podľa portálu českého kabinetu má Babiš s Matovičom diskutovať tiež o bilaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime.

“V rámci agendy Európskej únie (EÚ) budú hlavnými témami rokovania viacročný finančný rámec a fond obnovy,” informuje portál vlády ČR. Matoviča prijme aj prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia  oboch komôr českého parlamentu, predseda Senátu Miloš Vystrčil  a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček. Redaktori TASR prinesú z cesty textové a zvukové spravodajstvo a ďalšie multimediálne produkty.

Obnovenie neobmedzeného režimu na hraniciach

Premiéra Igora Matoviča na pražskom letisku ho privítal veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss. Z letiska si to slovenský premiér spolu s delegáciou namieril do Kramářovej vily, v rezidencii českého predsedu vlády ho privítal premiér ČR Andrej Babiš. Šéfovia exekutív majú hovoriť o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime a takisto o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie. Obaja premiéri sa dohodli na obnovení neobmedzeného režimu na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou. Platiť to bude od dnešnej polnoci. Premiéri oboch krajín Igor Matovič a Andrej Babiš to potvrdili pred začiatkom ich rokovania v rámci zahraničnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Matoviča v Prahe. “Od polnoci zo stredy na štvrtok zavádzame úplne voľný pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou,” povedal šéf slovenského kabinetu. Dohoda o tomto kroku podľa neho padla už pred dvoma dňami.

“Od polnoci sa teda už bude možné slobodne pohybovať medzi Slovenskom a Českom, tak ako to bolo pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu,” potvrdil Babiš. V súčasnosti môžu Česi na Slovensko i Slováci do Česka vycestovať bez potvrdenia o negatívnom teste na COVID-19, ak pobyt nepresiahne 48 hodín. Podrobnosti otvoreného režimu majú premiéri oznámiť po spoločnom rokovaní, na ktorom majú hovoriť aj o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.

Súčasťou delegácie sú viacerí ministri vrátane podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí), ministra financií SR Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nominant SaS) a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Remišová a Mikulec majú počas dňa naplánované aj separátne rokovania s českými partnermi. V delegácii je tiež konzílium odborníkov. Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík TASR informoval o tom, že konzílium sa stretne s Romanom Prymulom, ktorý viedol český ústredný krízový štáb počas nástupu pandémie nového koronavírusu, od júna je vládnym splnomocnencom pre vedu a výskum v zdravotníctve.

Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Budeme hovoriť o skúsenostiach pri zvládnutí pandémie, no rovnako bude témou pripravenosť oboch krajín na riziko druhej vlny a možná koordinácia aktivít v takomto prípade,” uviedol Mistrík. Slovenského premiéra prijmú v rámci programu aj prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia oboch komôr českého parlamentu – predseda Senátu Miloš Vystrčil a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček. Premiér Matovič takisto položí veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.