Regióny Bratislava Top

Premiér nevylúčil, že by sa na Slovensku mohla vyrábať vakcína proti COVID-19. SNS hovorí o zavádzaní verejnosti

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Na Slovensku by sa mohla vyrábať vakcína proti novému koronavírusu. Premiér Igor Matovič (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy nevylúčil, že by mohlo ísť o ruskú vakcínu Sputnik V.

 

Podľa predsedu vlády má ruský výrobca snahu, aby sa vakcína vyrábala aj v krajine, do ktorej ju distribuuje. Geopolitické záujmy nechce povyšovať nad záujmy ľudí.

Slovensko má podľa Matoviča rokovať aj o výrobe vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Zdôraznil, že s oznámením pozitívnych správ by chcel ešte chvíľu počkať.

Povedal však, že aj keby očkovaciu látku malo Slovensko vyrábať, nenechá si ju len pre seba a bude ju dodávať rovnomerne pre celú Európsku úniu.

Danko vyzýva Matoviča

Mimoparlamentná strana SNS vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby nezavádzal verejnosť informáciami o možnej výrobe ruskej vakcíny Sputnik na Slovensku. “Nikto z Ruska nechce na Slovensku Sputnik vyrábať, aj keď by som si to veľmi želal,” uviedol predseda strany Andrej Danko. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Danko vyzval Matoviča, aby s ruskou stranou začal rokovať o odbere Sputnika a prestal národu rozprávať “rozprávky” o jeho výrobe. Opätovne ponúkol predsedovi vlády pri rokovaniach pomoc. “Verím, že urobíte všetko pre to, aby Slováci Sputnik mali,” dodal.