Politika Domáce Top

Premiér Pellegrini apeluje na sudcov: Vypuďte čierne ovce zo svojich radov

Premiér Pellegrini apeluje na očistenie sudcovského stavu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (SITA)- Sudcovia by mali byť podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) schopní “vypudiť” zo svojich radov “čierne ovce” a netolerovať ich. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

 

Premiér tiež apeluje na sudcov, aby sa v prípade podozrení na čas vzdali výkonu ich funkcie, kým sa neočistí ich meno. Doplnil, že samoregulačné mechanizmy v sudcovskom stave zlyhávajú.

“V prípade takýchto podozrení by možno bolo na mieste, aby sudcovia, ktorých sa takéto veci týkajú, pokiaľ sa neočistí ich meno, sa dobrovoľne na čas vzdali výkonu mandátu sudcu, respektíve si pozastavili činnosť bez toho, aby čakali, kým to urobí nejaké disciplinárne konanie,” povedal premiér v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a sudkyne Moniky Jankovskej.

Monika Jankovská mala komunikovať s Marianom Kočnerom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pellegrini pripomenul, že v slovenskej justícii je väčšina pracovitých, spravodlivých a morálne bezúhonných sudcov. “Ale vyskytujú sa aj takéto čierne ovce. Súdna moc a sami sudcovia by mali byť schopní vypudiť zo svojich radov čierne ovce a netolerovať ich,” skonštatoval.

Za 26 rokov existencie samostatnej republiky bolo podľa premiéra zbavených funkcie len málo sudcov, preto sa takmer nikto z nich nebojí, že by mohol prísť o svoje istoty. “Cesta je, aby mnohí z nich prišli o svoj talár a boli tak výstrahou pre ostatných, aby si každý robil svoju robotu poriadne, za čo je platený,” doplnil.

Prezidentka Zuzana Čaputová nie je podľa Pellegriniho ničím viazaná pri vymenovaní nových ústavných sudcov. Pri vymenovaní do akejkoľvek funkcie sa však podľa premiéra môžu brať do úvahy rôzne aspekty, napríklad aj počet získaných hlasov v parlamente. Reagoval tak na slová jeho straníckeho kolegu Juraja Blanára, ktorý nedávno takýto postup spomínal.

Pellegrini je pripravený stať sa znova premiérom

Peter Pellegrini (Smer-SD) je pripravený vo voľbách uchádzať sa o pozíciu predsedu vlády SR. „Pre mňa je dohoda o tom, že mám byť lídrom kandidátky, obrovskou výzvou a zodpovednosťou voči členom, podporovateľom, voličom a urobím všetko preto, aby strana Smer dosiahla čo najlepší výsledok, voľby vyhrala a uchádzala sa o zostavenie vlády,“ povedal.

Dodal, že vo vnútri strany vnímajú, ako sa mení spoločnosť, ale aj akým útokom strana čelí a je často nálepkovaná.

„Z tohto pohľadu veľmi zvažujeme, aký program predstavíme voličom a akí ľudia budú na popredných miestach našej kandidátky, aby tá predstavovala skupinu šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť a majú kompetenciu,“ prízvukoval. Podľa neho listina bude predstavovať značný koaličný potenciál strany a nemyslí si, že sa na nej budú vyskytovať mená vzbudzujúce kontroverzie, medzi ktoré patrí aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.