Politika Spoločnosť Domáce

Premiér sa spýta na situáciu okolo prípadu Dobroslava Trnku šéfa polície

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (SITA/TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa spýta šéfa polície Milana Lučanského na prípad Dobroslava Trnku. Pellegrini to povedal pred dnešným zasadnutím bezpečnostnej rady vlády. Zároveň ale dodal, že podľa neho by sa politici nemali miešať do vyšetrovania a aj preto sa bude premiér iba informovať o tom, či bolo všetko v poriadku a nebude zisťovať podrobnosti celého prípadu. Bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku najskôr zadržali a obvinili zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Po výsluchu a dni strávenom v policajnej cele rozhodol dozorujúci prokurátor o jeho prepustení.

 

„Chcem sa na to opýtať pána Lučanského, lebo som zachytil, že bolo zrušené celkovo rozhodnutie vyšetrovateľa. Chcem sa spýtať, len procesne či je všetko v poriadku. Nemali by sme sa my politici do týchto vecí miešať, ale musíme mať istotu, že každý konal na základe paragrafov, dôkazov a nie na základe nejakého mediálneho tlaku,“ uviedol Pellegrini.

Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi zrušili v utorok 21. januára obvinenie v súvislosti s kauzou Tipos. Týkalo sa videonahrávky, na ktorej vtedajší minister financií za Smer-SD Ján Počiatek žiada vtedajšieho generálneho prokurátora o pomoc v kauze Tipos. Kauza sa týkala splátky v prepočte zhruba 13 miliónov eur v prospech cyperskej spoločnosti Lemikon, ktorá vyhrala na Najvyššom súde SR spor o ochranné známky so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos.

Keď sa Lučanský vráti z dovolenky, bude informovať

Keď sa policajný prezident Milan Lučanský vráti z dovolenky, bude predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) informovať o prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR to v stredu uviedla policajná viceprezidentka Jana Maškarová s tým, že Lučanský by mal byť v práci opäť v pondelok 27. januára.

Poznamenala, že nemá dostatok informácií, preto sa k prípadu nechce vyjadrovať. “Spis som nevidela. Pozerám to len z médií. Predpokladám, že tam bol problém v rámci kvalifikácie,” povedala policajná viceprezidenta. Doplnila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) nespadá pod jej pôsobnosť a je to v kompetencii policajného prezidenta.

Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.

Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie. “Rozhodnutie ma prekvapilo, pretože tam bol dozor prokurátora. Predpokladám, že všetky tie úkony dozorujúci prokurátor musel vedieť, lebo išlo o zadržanie obvineného,” povedala Maškarová.

Policajná viceprezidentka si myslí, že Trnka bude ešte vyšetrovaný pre video v kauze Lemikon. “Samozrejme, však k nejakému konaniu došlo. Teraz je dôležité ho správne kvalifikovať. Ja som z médií pochopila, že nebolo správne kvalifikované. Je to môj názor,” povedala Maškarová. Potvrdila, že keď sa policajný prezident vráti z dovolenky, bude mať na stole kompletné informácie a mohol by reagovať.

Maškarová potvrdila, že sa bude preverovať, kto urobil chybu. “Len čo prebehne konanie pána prezidenta, tak potom nastúpim ja a vyhodnotíme celý postup, aby sa do budúcna takéto veci nestávali, ak tam došlo k nejakému pochybeniu vyšetrovateľa. Zovšeobecním to pre celé Slovensko pre všetkých vyšetrovateľov,” dodala.