Politika Kauzy Domáce Top

Premiérovi Matovičovi chýba písomné vyhotovenie rozsudku v prípade vraždy Kuciaka

Ilustračné foto - Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Sudcovia, rozhodujúci v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, mali mať v čase vyhlásenia rozsudku už vypracované aj jeho písomné vyhotovenie. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Na post generálneho prokurátora by si predseda vlády želal aspoň desiatku kvalitných kandidátov. Na druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 je podľa neho Slovensko pripravené. Návrhy reforiem, ktoré by mohli byť podporené z fondu obnovy Európskej únie, bude môcť podľa neho verejnosť pripomienkovať.

Matovič hovorí, že ako premiér rešpektuje v prípade Kuciakovej vraždy rozhodnutie súdu. Ako občan však zdôvodnenie nepovažuje za dostatočné. Sudcovia si podľa neho mali spraviť svoju prácu tak, aby sa teraz nemuselo čakať týždne na písomné vyhotovenie rozsudku. “Keď už mesiac si zobrali čas navyše, tak mali prísť pred verejnosť a povedať, že áno, považujeme súčasné dôkazy za nie dostatočné, máme pochybnosti a tu je písomné zdôvodnenie,” povedal.

Na zvolenie kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR v parlamente by si vedel predstaviť povinnosť ústavnej väčšiny hlasov. Dohoda o nástupcovi Mojmíra Mamojku na Ústavnom súde sa podľa neho rysuje, ale zatiaľ nie je. V prípade advokáta Daniela Lipšica na generálneho prokurátora Matovič zatiaľ neregistruje, že by mal dohodnutú podporu koalície. Dúfa, že sa o post bude uchádzať aspoň desiatka skvelých právnikov, sudcov, prokurátorov, aby vybrali “najlepšieho z najlepších, lebo generálna prokuratúra volá o pomoc”.

Číslo nakazených novým koronavírusom za piatok (4. 9.) je podľa premiéra zarážajúce. Vyšší počet prípadov pripisuje otvoreným hraniciam. Myslí si však, že na druhú vlnu epidémie je Slovensko pripravené. Dostatok personálu obsluhujúcich pľúcne ventilácie by sme podľa neho mali aj v prípade násobného počtu pacientov, ktorí by ich potrebovali. V súvislosti s opatreniami Maďarska na hraniciach avizoval predseda vlády telefonát maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi počas víkendu.