Prenajímate si byt? Kvôli novému opatreniu hrozí, že si zaň priplatíte

BRATISLAVA – Mestá prídu o značnú časť peňazí, našli však spôsob, ako ich získať späť. Po tom, ako parlament schválil viaceré sociálne balíčky, ktoré by mali obyvateľom Slovenska priniesť do peňaženiek viac peňazí, sa samosprávy začali búriť. Podľa ich slov si ľudia síce polepšia, pôjde to však na úkor ich rozpočtov. Najväčší škrt im spôsobí najmä schválená novela o daniach z príjmov fyzických osôb z dielne strany Most-Híd. Samosprávy preto hľadali riešenie, ako túto finančnú stratu vykompenzovať, a našli ju – cez zvyšovanie iných daní. 

 

Chodníková novela, zvyšovanie miezd vo verejnej správe, príplatky za prácu v noci a nadčasy, či zníženie sadzby dane z príjmu fyzických osôb. Opatrenia, ktoré v tomto volebnom období schválil parlament, prinútili samosprávy konať. Všetky novely totiž majú jedno spoločné – pre samosprávy budú znamenať výpadok v rozpočte.

Ten sa radnice rozhodli riešiť po svojom – obyvateľom zdvihli dane z nehnuteľností a z komunálneho odpadu. Nepopulárne opatrenia obhajujú tým, že im sociálne balíčky vlády zoberú z rozpočtu milióny, ktoré musia dostať naspäť. Poslednou kvapkou mal byť pre ne zákon z dielne koaličného Mosta- Híd. Dlhodobo proti nemu bojovali a poukazovali na to, čo všetko môže samosprávam spôsobiť. Argumentovali aj vyjadrením Rozpočtovej rady – no nič nepomohlo. Novela je schválená a od nového roka začne platiť. Aj keď by mala priniesť obyvateľom viac peňazí v peňaženkách, nebude to úplne tak.

Vyššie dane

Mnohé mestá totiž vo veľkom zavádzajú od nového roka vyššie dane z nehnuteľností. Opatrenie medzi prvými avizovala Nitra. Následne sa pridali aj Trenčín, Trnava, Košice a napokon aj Bratislava. „Inej cesty niet,“ uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo koncom minulého týdňa. Samotné zníženie sadzieb daní z príjmu fyzických osôb bude pre Bratislavu znamenať dieru v rozpočte 8 miliónov eur. Ďalšie 4 milióny stratia mestské časti.

Samotné sadzby daní z nehnuteľností sú v súčasnosti rozdelené do troch pásiem. Ceny za štvorcový meter bytových priestorov sa pohybuje od 0,455 eura do 0,611 eura. Nebytový priestor slúžiaci na podnikanie stál od 2 do 4 eur za meter štvorcový, nebytový priestor od 1,05 do 1,40 eura za meter štvorcový.

Magistrát rozdelil platenie daní podľa mestských častí. Zdroj: bratislava.sk

Od nového roka budú však ceny až dvojnásobne vyššie. V hlavnom meste bude meter štvorcový bytu stáť od 1 do 1,15 eura – v závislosti od pásiem. Tie budú ponovom až štyri. Pre porovnanie – v Košiciach sa cena dane pohybuje od 0,55 do 0,60 eura za meter štvorcový, v Trnave 1 euro za meter štvorcový, v Trenčíne a Nitre to bude zhruba 0,45 eura za meter štvorcový.

Podľa Valla by v prípade, ak by magistrát nezakročil, trpeli najmä mestské časti. „Mestským častiam mesto odovzdáva 50 % výnosu dane z nehnuteľností a mestské časti sú na týchto financiách bytostne závislé. Nízke výnosy z tejto dane v kombinácii s rastúcimi výdavkami samospráv – v dôsledku opatrení vládnej exekutívy pri nezmenenom rozpočte – už ohrozujú ich schopnosť poskytovať služby občanom na zodpovedajúcej úrovni a v nevyhnutnom rozsahu.“

Ceny nehnuteľností sa v krajských mestách líšia. Zdroj: bratislava.sk

12 miliónov ročne

Samotné navýšenie sadzieb dane z nehnuteľností by malo Bratislave priniesť do mestskej pokladnice zhruba 12 miliónov eur. „Zvýšený výnos dane pôjde na projekty, z ktorých budú profitovať všetci Bratislavčania a Bratislavčanky. Polovica z trojročného výnosu mesta, t.j. 18 miliónov eur, bude použitá na opravy a rekonštrukcie ciest a chodníkov. Oproti tomu, čo sa dá urobiť z bežného rozpočtu mesta, bude možné opraviť navyše 90 kilometrov ciest,“ vysvetlil primátor s tým, že rovnakú čiastku chcú investovať do zásadného skvalitnenia verejného priestoru v meste. „Bratislava si po rokoch prešlapovania na mieste zaslúži naozajstný posun vpred a my, Mesto Bratislava a starostovia mestských častí, sme presvedčení, že sme k tomu predstavili cestu,“ uzavrel Vallo.

V reále to bude vyzerať nasledovne: Na stránke mesta je k dispozícii kalkulačka, kde si obyvatelia miest môžu vypočítať, koľko budú po novom platiť za dane. Napríklad za byt situovaný v Dúbravke s rozlohou 38 metrov štvrcových zaplatí majiteľ po novom zhruba 40 eur. Naopak, za byt v Starom Meste s rozlohou 80 metrov štvorcových (3-izbový byt), zaplatí majiteľ 92 eur.

Zdroj: bratislava.sk

Priplatíme si za nájom?

Zvyšovanie daní z nehnuteľností ale môže mať ešte jeden nepríjemný efekt na peňaženky obyvateľov – a to vyššie nájmy. Analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický nepredpokladá, že by zvyšovanie daní mohlo ovplyvniť ceny samotných nehnuteľností, iné je to však už pri výške nájmu. „Viac sa zvyšovanie daní z nehnuteľností môže dotknúť cien nájmov. Prenajímatelia sa totiž môžu snažiť zahrnúť vyššie náklady do ceny nájmu. Výrazný vplyv na trh s nájmami by to však mať nemalo, hoci bude záležať aj od konkrétneho mesta alebo mestskej časti. Zvyšovanie týchto daní bude totiž selektívne,“ vysvetlil Kubrický pre Glob.sk. Ako dodal, skokovité zvyšovanie cien daní z nehnuteľností je veľmi citlivý krok, pretože sa týka väčšiny obyvateľstva. „Ide o krok, ktorý môže zneistiť časť majiteľov nehnuteľností, resp. záujemcov  o ich kúpu. Dôležité je, aby mestá a obce vedeli ľuďom takéto opatrenie zrozumiteľne vysvetliť,“ uzavrel Kubrický.

Aj keď Most-Híd sľuboval, že ľudia budú „zarábať“ viac a budú menej platiť mestám, prerátal sa s legitímnou možnosťou každej samosprávy – zdvihnúť sadzby daní z nehnuteľností. Glob.sk v tejto veci stranu oslovil, do uzávierky však neodpovedali.

Mohlo by vás zaujímať

Viac o téme: Bratislava, byty, daň z nehnuteľnosti, dane, domy, hlavném esto, kalkulačka, Matúš Vallo, mestské časti, nájmy, nehnuteľnosť, novely zákonov, primátori, realitný trh, sociálne balíčky, vyššie sadzby, zákony

Súvisiace články