Župné voľby Top

Prešovským županom chce byť aj podnikateľ František Oľha

PREŠOV – Prvým oficiálnym uchádzačom o post prešovského župana je kandidát mimoparlamentnej strany Šanca František Oľha. Podnikateľ a manažér oznámil svoju kandidatúru na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja v novembrových regionálnych voľbách dnes v prešovskom sídle strany.

Ako dôvod svojej kandidatúry uviedol, že chce, aby sa Prešovský kraj stal lepším miestom pre život. Nechce totiž z neho vidieť mladých ľudí odchádzať za prácou a ak odídu študovať, mali by nadobudnuté poznatky odovzdať späť.

Tri kľúčové body programu

„To umožní iba lepší kraj, ktorý pomôže vytvoriť pre nich lepšie príležitosti, zabezpečí pre nich kultúrne vyžitie i športove aktivity, ktoré potrebujeme v tomto kraji mať. Mladí nepotrebujú len prácu, ale aj kultúru a šport. A to sú kompetencie samosprávneho kraja, ktoré chcem a musím aplikovať na to, aby sme tu udržali našu mládež a aby to lepšie miesto pre život bolo pre všetkých občanov,“ povedal Oľha.

Tromi kľúčovými bodmi jeho programu je zabezpečiť viac pracovných príležitostí za dôstojnú odmenu, zlepšenie cestnej infraštruktúry a rómska problematika. Oľha chce ponúknuť konkrétne návrhy na vytvorenie podmienok pre nové pracovné príležitosti.

Čo chce podporiť?

Podporiť by chcel najmä viacero menších investorov zameraných na výrobu s pridanou hodnotou. K tomu je nutná aj lepšia cestná infraštruktúra. Trvá na zjednodušení administratívy a zabezpečení, aby duálne školstvo bolo dostupné aj pre firmy do 20 zamestnancov, ktoré by generovali ďalšie pracovné miesta. Jednou z oblastí, v ktorých chce Oľha ponúknuť riešenia, je aj rómska problematika.

Zľava: Kandidát na post predsedu PSK František Oľha a predseda strany Šanca Viliam Novotný

Ide podľa neho o dlhodobý problém, ktorého ignorovanie nahráva extrémizmu. Riešením je podľa neho zabezpečenie poriadku v rizikových oblastiach, a to spoluprácou štátnej polície v oblasti personálneho posilnenia a účinnou pomocou obciam pri vytváraní obecných polícií alebo hliadok. Súvisí s tým zabezpečenie vzdelávania Rómov priamo v osadách a vytváranie pracovných príležitostí pre nich.

Kampaň bude hradiť z vlastného

Poznám veľa Rómov, ktorí sú pracovití a chcú si na vlastný život zarobiť. Pomáhajú na pílach, na stavbách, pri výkopoch. Pre nich, vzhľadom na ich malé kvalifikačné a praktické skúsenosti, je jednoznačne jedným z najúčinnejších riešení praktická výučba stavbárov, poľnohospodárov a iných manuálnych profesií priamo v rómskych komunitách, na čo existujú pozitívne príklady a VÚC má na to ako jediný priamy vplyv,” zdôraznil Oľha.

Prostriedky na kampaň bude Oľha ako spolumajiteľ rodinnej firmy hradiť z vlastných zdrojov podľa toho, ako to rodinný a firemný rozpočet umožní. V rámci kampane bude chodiť po regióne a stretávať sa s ľuďmi. „Absolvoval som desiatky stretnutí v kampani vo veľkých voľbách a v tom jednoznačne chcem pokračovať. Chcem navštevovať starostov, primátorov a chcem s nimi rozprávať o ich problémoch,” dodal s tým, že sa bude uchádzať aj o poslanecký mandát.

Stál pri vzniku Šance

Oľha stál pri vzniku politickej strany Šanca v roku 2015, za ktorú kandidoval v minuloročných parlamentných voľbách z 10. miesta. Nevylúčil ani spoluprácu s ďalšími politickými stranami pred i po voľbách.

„Viem si predstaviť spoluprácu s každým, keďže idem ako občiansky kandidát, lebo tá moja politická pozícia je veľmi slabá, pretože strana nemá veľkú voličskú podporu. Ale keby som išiel ako občiansky kandidát, keď som členom strany, bolo by to falošné. No necítim sa zviazaný straníckou politikou,” dodal Oľha.

Držiteľ viacerých ocenení

František Oľha sa narodil 19. 10. 1970 v Prešove. Je ženatý a má tri deti. Vyštudoval elektrotechnickú fakultu Vysokej školy technickej v Košiciach. Je obchodným riaditeľom rodinnej spoločnosti Cofin, a.s. a tiež členom Zväzu polygrafie Slovenska.

Získal viacero ocenení za najlepší alebo najinovatívnejší  produkt alebo technologický postup súťaže O zlatú pečať. Na strednej škole vyučuje odborné predmety v oblasti polygrafie a polygrafickej technológie.

Je tiež prezidentom Prešovského krajského zväzu hádzanej a okrem mládežníckej hádzanej a krasokorčuľovania sponzoruje viaceré občianske združenia.

Foto: SITA