Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Prestížny Ples v opere bude tentoraz iný. Hostí čaká niekoľko zaujímavých zmien

Zdroj: Ples v opere

BRATISLAVA – Opäť je tu čas nádherných rób, ženského šarmu a noblesy. Dobročinný Ples v opere už po dvadsiaty raz otvorí plesovú sezónu. Výnimočný bude tentokrát hneď z niekoľkých hľadísk. Akcia spojí dve vzácne jubileá, spomínaných 20 rokov Plesu v opere a 100 rokov Slovenského národného divadla (SND). Zaujímavosťou je, že ples nebude mať moderátora večera, hostí na plese prevedú herecké legendy – Emília Vášáryová a Martin Huba. Glob.sk vám prinesie aj aktuálne informácie a fotogalériu z dnešného večera.

 

Voľba dvojice nie je náhodná. Obe herecké hviezdy sú úzko späté s oslavou storočnice SND. Sú dlhoročnou súčasťou súboru Činohry a majú tiež blízko k Plesu v opere, keďže sú dlhodobo členmi jeho čestného výboru. Emília Vášáryová je od roku 2015 aj ambasádorkou dobročinného poslania plesu. „Dvadsať rokov je krásne dlhá doba a viem, že s mojim kolegom Martinom Hubom s potešením tento ples otvoríme a oslávime jubileum práve v divadle, ktoré je nielen našou alma mater, ale už 100 rokov aj symbolom kultúrnosti nášho národa,“ povedala Emília Vášáryová.

Doteraz sa hosťom prihovárali známe moderátorky a uznávané herečky. Tentoraz sa tak premiérovo objaví po boku dámy aj pánsky hlas. „Som poctený, že práve počas jubilejného dobročinného Plesu v opere budem môcť privítať hostí so svojou vzácnou kolegyňou, s ktorou každé stretnutie na 100-ročných doskách SND bolo pre mňa vždy šťastnou skutočnosťou. Potešenie je o to väčšie, že máme znovu, teda už 20. raz, možnosť obhájiť prítomnosť noblesy a kultivovanosti aj v našich spoločenských súradniciach, ale predovšetkým dobročinným rozmerom tejto spoločenskej udalosti,“ dodal Martin Huba.

Po úvodnom ceremoniáli prevedie hostí zvyškom večera po prvýkrát v histórii tohto podujatia konferenciér. Tejto úlohy sa zhostí spevák, herec a moderátor Martin Madej.

 

Vášáryová otvárala ples v roku 2017. Zdroj: Ples v opere

Nováčikovia

Na ples sa chystá približne 300 párov osobností. Svojou účasťou opäť prispejú na podporu inkluzívneho vzdelávania na slovenských školách. ,,Vďaka výťažku, ktorý za uplynulé dva roky prekonal výšku pol milióna eur, mohol vzniknúť jedinečný program na podporu inkluzívneho vzdelávania „Kto chýba?“. Ten pomáha mnohým slovenským školám, učiteľom, ale aj rodičom pri začleňovaní detí so zdravotným znevýhodnením do bežného vyučovacieho procesu,‘‘ uvádzajú organizátori plesu.

Premiéru na plese zažijú futbalista Ján Ďurica, hokejové hviezdy Marián Gáborík a Marián Hossa, bývalá slovenská profesionálna tenistka Dominika Navara Cibulková. ,,Samozrejme, na Ples v opere sa veľmi teším, na veľa známych ľudí, zábavu a hlavne je úžasné, že všetci tí ľudia sa stretávajú toľké roky kvôli dobrej veci. Je to najväčšia spoločenská udalosť na Slovensku,“ povedala Cibulková. Prvýkrát zažijú atmosféru dobročinného Plesu v opere aj režisér, herec a scenárista Peter Bebjak, sochár Ján Ťapák, či spisovateľ Ondrej Štefánik.

 

Na plese sa objaví aj Dominika Cibulková. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Známe tváre

Nebudú chýbať ani stálice, ktorým je dobročinnosť a nezištná pomoc blízka. Plesu sa už po niekoľkýkrát zúčastnia herec Jozef Vajda, moderátorka Iveta Malachovská, herci Martin Mňahončák, Vladimír Kobielsky, herečka Monika Hilmerová, režisér, scenárista a herec Daniel Dangl.

Chýbať nebude ani herečka a moderátorka 19. dobročinného Plesu v opere Lucia Hurajová. ,,Pre mňa je inkluzívne vzdelávanie samozrejmosťou. Vzhľadom k tomu, že som v tejto téme pomerne zorientovaná, nemám žiadne pochybnosti o tom, že to môže byť pre detský kolektív skôr prínosom. Viem však, že to pre mnohých rodičov zostáva kontroverznou, či dokonca spornou otázkou, a práve preto nesmierne oceňujem snahu 20. dobročinného Plesu v opere, ktorý sa inklúzii detí so zdravotným znevýhodnením už tretí rok venuje,“ dodala Hurajová.

 

Herečka Lucia Hurajová moderovala 19. ročník dobročinného Plesu v opere. Zdroj: Ples v opere

Veľkolepý program

Základom úvodného ceremoniálu sa stala opera. Inšpiráciou pri koncipovaní sa zase stala pre českú režisérku a choreografku Janu Burkiewiczku láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetľuje myšlienku úvodného ceremoniálu Burkiewicz. Hostia sa môžu tešiť na spoločné vystúpenie špičkových sólistov medzinárodnej opernej scény. Prestavia sa Hrachuhí Bassénz a Pavol Bršlík. Nebude chýbať ani otvárací valčík dobročinného Plesu v opere, ale aj celej plesovej sezóny na Slovensku.

V rámci programu sa predstavia aj česká hviezda Vojtěch Dyk a spevák Richard Müller. O zábavu sa postará Matěj Rupert s Terezou Černochovou. Hudobných hostí budú počas večera sprevádzať Orchester Gustáva Broma a renomovaný B-Side Band. ,,Významný moment prepojenia dvoch jubileí nastane vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia. V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postará zoskupenie Cimbal Brothers – jedinečná kombinácia cimbalu, huslí a svetových hitov. Spolu s nimi sa predstaví aj vynikajúca Svetlana Rymarenko, ktorá patrí k obľúbeným hudobným stáliciam dobročinného Plesu v opere,‘‘ dopĺňajú organizátori.

 

Ples sa tradične koná v historickej budove SND. Zdroj: Ples v opere

Potrebná pomoc

Nad aktuálnym ročníkom prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová. „Inkluzívne vzdelávanie vytvára podmienky na to, aby sa všetky deti mohli v škole cítiť plnohodnotne bez ohľadu na ich znevýhodnenie. Keďže inkluzívne vzdelávanie podporuje potenciál každého dieťaťa, buduje vzájomný rešpekt a toleranciu. Takéto spoločné vzdelávanie môže zásadne pomôcť k prekonávaniu predsudkov a negatívnych postojov voči inakosti, inej skúsenosti či inému názoru,“ vyjadrila sa Čaputová.

 

Nad aktuálnym ročníkom plesu prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Budova SND sa každý rok zmení na miesto plné známych osobností. Zdroj: Ples v opere
Príchody hostí si mnohí ľudia nenechajú ujsť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Minulý ročník Plesu v opere otvorila slávnostným úderom na gong Terézia Drdulová. Zdroj: Ples v opere
Ples v opere spestria svojim vystúpením rôzne známe osobnosti. Zdroj: Ples v opere.
Úvodný ceremoniál minuloročného plesu. Zdroj: Ples v opere
Príchody hostí v nádherných šatách neujdú pozornosti fotografov. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Hostia Plesu v opere sa riadia prísnou etiketou. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next