Prevratné ZMENY na Slovensku! DRONY by mali doručovať JEDLO, poštu, aj KRV

BRATISLAVA – Drony by sa v budúcnosti mohli na Slovensku využívať pri doručovaní pošty, donáške jedla, pri postrekovaní polí, ale aj v zdravotníctve pri transporte krvi či ľudských orgánov. Umožniť to má nová legislatíva, ktorá bude regulovať prevádzku dronov. Pripravuje ju ministerstvo dopravy.

 

Zákon o civilnom letectve, ktorý vstúpil do platnosti ešte v roku 1998, navrhuje ministerstvo od základov zmeniť. Dôležitá je podľa štátu bezpečnosť vo vzduchu, špeciálne sa zameral na drony. Materiál už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a v parlamente by o ňom mali poslanci hlasovať v najbližších mesiacoch. „Veľa vecí sa za 24 rokov v leteckom priemysle zmenilo, čo sa týka legislatívy aj bezpečnosti. Preto je čas zákon o civilnom letectve oprášiť a inovovať. V navrhovanom zákone je pripravená nová dronová legislatíva. Ustanovujeme tzv. U-space, čiže riadený letový priestor. Aby sa na Slovensku mohol rozvíjať. Legislatíva musí byť preto prvá a potom môžu prichádzať služby,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal. Je potrebné vytvoriť aj register dronov a riadený letový priestor. Rezort dopravy totiž upozorňuje, že mesačne na Slovensku vzlietne 20.000 dronov, no ich pohyb nie je nijakým spôsobom legislatívne upravovaný.

 

Na Slovensku by drony mohli doručovať jedlo či poštu, štát chystá zákon. Zdroj: pixabay.com

„Tak ako autá na cestách potrebujú usmerniť dopravnými značkami a predpismi, aby nevznikali nehody a premávka bola bezpečná, podobné pravidlá by mali vzniknúť aj pre nebo,“ uviedol Doležal. Od členských štátov Európskej únie sa vyžaduje register užívateľov dronov. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá ho ešte nemá. Nový zákon by mal upravovať aj prehľad o vlastníkoch dronov. „Len nad Bratislavou máme mesačne asi 3000 preletov dronu, regulovaných je však iba šesť percent. Je teda jasné, že potrebujeme novú legislatívu, nové nástroje pre reguláciu,“ vysvetlil predseda Dopravného úradu Pavol Hudák. Doležal vidí priestor a využitie dronov aj v zdravotníctve pri doručovaní orgánov na transplantáciu, krvi alebo defibrilátorov.

„Nehovorím, že to bude zajtra, ale minimálne vytvoríme podmienky, aby sa na Slovensku mohol vytvoriť trh a rozvíjať podnikanie, biznis. Trh by mal v Európskej únie rásť podporou až do výšky 10 miliárd EUR ročne. Preto treba dať všetkému pravidla, školenia, atď. Drony totiž prinášajú aj isté riziká,“ dodal Doležal. Podľa Mareka Košudu z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa drony v zahraničí začínajú využívať v rôznych oblastiach pri každodenných činnostiach. „Môžu poslúžiť v zdravotníctve, v priemysle alebo poľnohospodárstve,“ uviedol. Regulácia ich prevádzky podľa neho zvýši bezpečnosť a výrazne prispeje k širokej implementácii dronov pre potreby spoločnosti. „Náš cieľ je mať zákon v Národnej rade do konca roka 2022,“ zdôraznil Doležal.

 

Viac o téme: Andrej Doležal, doručovacie služby, drony, kamera, letecké zákony, ministerstvo dopravy, pošta, transplantácie, U-Space, zásielkové služby

Súvisiace články