Prezident Egypta hodlá ochraňovať kresťanov pred militantmi

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

KÁHIRA – Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nariadil v sobotu vláde, aby prijala všetky potrebné opatrenia na ochranu kresťanov na nepokojnom Sinajskom polostrove.

Prezident tak reagoval na vlnu útokov islamských militantov, pri ktorých za posledný mesiac v oblasti severosinajského mesta Aríš zahynulo už minimálne šesť kresťanov. Podľa egyptskej štátnej televízie kvôli týmto násilnostiam utieklo z domovov už viac ako 200 kresťanských obyvateľov egyptskej provincie Severný Sinaj, ktorí sa uchýlili do susednej provincie Ismáílíja.

Podľa Sísího je potrebné zabrániť opakovaniu takýchto útokov, ktoré ohrozujú stabilitu a bezpečnosť Egypta a pomôcť utečencom pri návrate do pôvodných domovov. Pri jednom z posledných útokov z tohto týždňa islamskí militanti uniesli a zaživa upálili dvoch sinajských koptských kresťanov. Úrady tieto útoky pripisujú militantom zo sinajskej odnože extrémistickej organizácie Daeš. Džihádisti nedávno zverejnili video, v ktorom hrozia vlnou útokov na egyptských koptských kresťanov. Tí podľa militantov pomáhajú Západu v jeho vojne voči islamu.

Viac o téme: Abdal Fattáh Sísí

Súvisiace články