Spoločnosť Zahraničné

Prezident Južnej Kórey nariadil dôkladné kontroly ľudí prichádzajúcich z Wu-chanu, Austrália má piaty prípad

Juhokórejský prezident Mun Če-in nariadil v pondelok dôkladnú kontrolu všetkých ľudí prichádzajúcich zo stredočínskeho mesta Wu-chan. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Juhokórejský prezident Mun Če-in nariadil v pondelok dôkladnú kontrolu všetkých ľudí prichádzajúcich zo stredočínskeho mesta Wu-chan, odkiaľ sa začala šíriť nákaza novým smrtiacim koronavírusom. V Južnej Kórei potvrdili počas pondelka štvrtý prípad tohto ochorenia. Informácie priniesla juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

 

Na zasadnutí s predstaviteľmi niektorých ministerstiev Mun naliehal, že je potrebné “podniknúť všetky možné opatrenia”, aby sa zabránilo zhoršeniu situácie.

Mun v rámci opatrení nariadil svojmu personálu, aby zmobilizoval vojenských lekárov a zdravotné sestry a v prípade potreby využil vojenské zariadenia.

Prezident takisto vyzval na pozorné sledovanie vplyvu koronavírusu na ekonomiku Južnej Kórey. Minister financií bude mať v utorok mimoriadne stretnutie s expertmi na túto tému.

Juhokórejský prezident zdôraznil dôležitosť komunikácie a prikázal transparentné a včasné poskytovanie informácií verejnosti.

Mun tiež požiadal svoj personál, aby čo najviac propagoval spôsoby prevencie voči smrtiacemu vírusu a tiež ohlasovanie prípadov infekcie na horúcu linku “1339” zriadenú vládou.

Soul v pondelok už skôr kvôli vírusu zvýšil stav pohotovosti o jeden stupeň na “oranžový”, teda tretí najvyšší. Tento krok urobil Soul po tom, čo 55-ročný Juhokórejčan, ktorý sa 20. januára vrátil zo stredočínskeho mesta Wu-chan, mal pozitívne testy.

Austrália potvrdila piaty prípad nákazy novým koronavírusom

Austrália v pondelok potvrdila piaty prípad nákazy novým koronavírusom. Ide o 21-ročnú ženu, ktorá z epicentra nákazy, stredočínskeho mesta Wu-chan, pricestovala do svojej vlasti posledným letom predtým, než Peking hromadné cestovanie svojich občanov do zahraničia zakázal. Píše o tom agentúra Reuters.

Žena, u ktorej sa symptómy prejavili približne 24 hodín po prílete z Wu-chanu do Sydney, bola okamžite hospitalizovaná. Uviedla to vysokopostavená predstaviteľka zdravotníctva štátu Nový Južný Wales Kerry Chantová, podľa ktorej slov “bola pacientka okamžite umiestnená do izolácie”.

Úrady sa medzitým snažia vystopovať zopár osôb s ktorými sa mladá žena “dostala do veľmi obmedzeného kontaktu”.

Prvé štyri prípady nakazenia novým koronavírusom ohlásila Austrália ešte v sobotu. Išlo konkrétne o tri prípady v Sydney a jeden v Melbourne. Austrálske úrady v pondelok oznámili, že vzhľadom na vysokú intenzitu cestovania medzi Austráliou a Čínou predpokladajú, že nakazených osôb bude viac.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.