Politika Domáce Top

Prezident Kene sa stretol s Kiskom. Slovensko si vraj veľmi vážia

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska začal svoju návštevu Kene stretnutím s prezidentom Uhuru Kenyattuom v hlavnom meste Nairobi. Na historicky prvej návšteve v tejto krajine boli témami hlavne rozvojová spolupráca, ale prezidenti hovorili aj o boji proti terorizmu či štipendiách. Informácia sa nachádza na oficiálnej stránke prezidenta.

Podľa Kisku je Slovensko v Keni medzi ľuďmi veľmi dobre známe prostredníctvom svojich rozvojových projektov. „Slovensko je tu veľmi vážené a má veľmi dobrý zvuk,“ konštatoval prezident.

Prispeli sme miliónmi eur

Pripomenul, že za celé obdobie, keď naša krajina pomáha Keni, vzniklo tam viac ako 100 projektov pomoci, pracovalo niekoľko stovák dobrovoľníkov, slovenské projekty vytvorili niekoľko tisícok pracovných miest a dali prácu desiatkam tisíc farmárov.

Ako prezident dodal, Slovensko prispelo Keni sumou viac ako desať miliónov eur. Keňa je najväčším poberateľom oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid. Ako sa ďalej uvádza na oficiálnej stránke hlavy štátu, so svojím partnerom diskutovali nielen o tom, v čom môže Slovensko Keni pomôcť, ale aj o tom, čo si obe krajiny môžu navzájom ponúknuť.

Stabilný pilier v tejto časti Afriky

Keňa je podľa Kisku veľmi stabilným pilierom v tejto časti Afriky, je partnerom v boji proti terorizmu, Nairobi je centrom mnohých nadnárodných inštitúcií. Keňa má obrovský potenciál z pohľadu vlastnej krajiny, ale aj z pohľadu regiónu, ktorého je centrom, uviedol prezident.

Kombinácia manažmentu a know how zo Slovenska s možnosťami tunajšej krajiny predstavuje napríklad firma na spracovanie orieškov, ktorú plánuje v Nairobi navštíviť, potenciál je podľa jeho slov aj v jadrovej energetike, automobilovom priemysle.

Reforma vzdelávania a ďalšie veci

„Využívanie vzájomných výhod – to je presne tá cesta spolupráce, ktorú potrebujeme,“ zdôraznil prezident.  Keňa spustila reformu vzdelávacieho procesu, potrebuje viac technikov, kvalitne vzdelaných ľudí.

„Myslím, že aj forma štipendií, ktoré poskytuje náš štát, je jednou z najlepších foriem,“ uviedol prezident, podľa ktorého by však objem tejto pomoci mohol byť omnoho vyšší. „Slovensko ako moderná krajina, ktorá veľa dosiahla, by mala byť v poskytovaní pomoci ešte aktívnejšia,“ uviedol podľa stránky prezidenta Kiska.

Foto: SITA