Politika Domáce Top

Prezident Kiska vedie rebríček dôveryhodnosti, Kotlebovi neverí 78 ľudí zo 100

Andrej Kiska - Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska je najdôveryhodnejším z vybraných politických lídrov, dôveruje mu 62 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra AKO realizovala 30. 8. – 5. 9. 2018. Na druhom mieste skončil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a trojicu najdôveryhodnejších politikov uzatvára predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Pellegrinimu vyjadrilo dôveru 48 percent respondentov, nedôveruje mu 45 percent. Bugárovi dôveruje 45 percent a nedôveruje 51 percent opýtaných. Kiskovi vyjadrilo nedôveru 35 percent respondentov. Štvrtým najdôveryhodnejším politickým lídrom je predseda SaS Richard Sulík, ktorému dôveruje 40 percent a nedôveruje 55 percent opýtaných. Prvú päťku uzatvára predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorému dôveruje 37 percent opýtaných. Nedôveruje mu 57 percent.

Najmenej dôveryhodným politikom je podľa prieskumu Marian Kotleba (ĽSNS), ktorému nedôveruje 78 percent opýtaných. Nasleduje Robert Fico (Smer-SD) so 70-percentnou nedôveryhodnosťou a Igor Matovič (OĽaNO) so 63 percentami. Štvrtému Borisovi Kollárovi (Sme rodina) nedôveruje 58 percent respondentov. Piatym najmenej dôveryhodným politickým lídrom je Danko. Andrejovi Hlinovi (KDH) dôveruje 24 percent a nedôveruje 46 percent opýtaných.

Agentúra zisťovala mieru dôvery a nedôvery k desiatim vybraným politikom. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. V telefonickom rozhovore respondentom položili otázku: “Prečítam vám v náhodnom poradí mená niektorých politikov a vy, prosím, pri každom z nich povedzte, či je daný politik pre vás dôveryhodný alebo nie.”

Galéria
Premiér Pellegrini povedal, že ak sa nepodarí zvoliť spomínaný počet kandidátov, plánom B je predĺženie mandátov. Zdroj: Topky.sk / Martin Bublavý
Béla Bugár chce Slovákov veselších, Zdroj: TASR – Dano Veselský
Andrej Danko nemá na osobitný odvod pre obchodné reťazce podporu celej koalície. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Kandidát Marian Kotleba. Zdroj: SITA / Jakub Julény
Robert Fico, Zdroj: TASR / Vladimír Benko
Igor Matovič – Foto: Topky.sk / Martin Bublavý
Boris Kollár, Zdroj: SITA/Braňo Bibel
Alojz Hlina Foto: SITA/Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next