Politika Zahraničné Top

Prezident, ktorý zabíja: Duterte sa chváli ďalším nechutným činom

MANILA – Kontroverznostiam z jeho strany ešte koniec nie je. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte, ktorý úrad zastáva od konca júna, sa po tom, čo pred pár týždňami hrdo poznamenal, že zabil niekoľko ľudí, sa priznal k ďalšiemu nechutnému činu.

Ešte ako starosta mesta Davao, kde získal povesť nekompromisného a brutálneho politika, počas letu vyhodil z helikoptéry muža, ktorého podozrieval z korupcie. Táto historka má poslúžiť ako strašiak – ako Duterte povedal na tlačovke, nebojí sa to urobiť znovu.

Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte

Vyhľadával konflikty a zabíjal

Prezident zdôraznil, že práve jeho protikorupčná kampaň spoločne s prebiehajúcou vojnou proti drogám sú kľúčovými prvkami jeho šesťročného funkčného obdobia. Stopku kriminalite, drogám či korupcii pritom chcel dať už do pol roka od zvolenia, zjavne sa mu to ale ešte nepodarilo.

“V Davao som to praktizoval osobne. Len aby som ukázal (policajtom), že keď to môžem urobiť ja, môžu aj oni,” povedal Duterte o zabíjaní pred dvomi týždňami. V uliciach mesta vraj často hliadkoval a vyhľadával konfrontáciu, len aby mohol zabiť, citovala jeho slová agentúra AFP. Prezident sa okrem iného „preslávil” aj roztržkou s Obamom či ďalšími odvážnymi výrokmi na adresu USA.

Zdroj: ph, dailycaller.com, Foto: SITA