Politika Domáce Top

Prezident Macron na stretnutí s Kiskom povzbudil Slovákov. Európska únia nie je problém, ale riešenie

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska prijal vo svojom paláci vzácnu návštevu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zavítal po prvýkrát na Slovensko. Počas spoločného vyhlásenia sa prezidenti vzájomne dopĺňali. Debata poukázala na nádej o lepšej budúcnosti krajín Európskej únie.

Prezident Andrej Kiska je veľmi rád, že francúzsky prezident Emmanuel Macron zavítal práve na Slovenko. ,,Francúzsko je pre nás dôležitý partner, spojenec, ale hlavne priateľ,” uviedol počas spoločného vyhlásenia prezidentov Andrej Kiska. Dodal, že si spolu môžu pripomenúť 100. výročie vzniku Československa a taktiež skonštatoval, že veľká časť histórie vzniku Československa sa udiala práve vo Francúzsku a s ich pomocou. Spomenul aj generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý bol francúzskym generálom.

Počas prvej návštevy francúzskeho prezidenta v strednej Európe diskutovali prezidenti najmä o spolupráci a o Európskej únii. ,,Sme spolu v Severoatlantickej aliancii, máme rovnakú menu a naše bilaterálne vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni,” reagoval Andrej Kiska a povedal, že je rád, že aj vďaka francúzskym investorom vzniklo na Slovensku viac ako 30-tisíc pracovných miest.

Slovenský prezident vyzdvihol Emmanuela Macrona, pretože podľa neho má silnú víziu a je lídrom v Európskej únii, ,,nielen že hovorí o tom, ako by sme mali vidieť Európsku úniu, ale priamo pomenúva problémy a rieši ich”, povedal prezident Kiska.

Lídri v rámci Európskej únie, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty, by sa mali podľa prezidentov spájať a stáť za spoločnými hodnotami. Prezidenti sa zhodli, že budúcnosť krajín je v ich rukách a preto musia za Európsku úniu bojovať a hľadať spoločné riešenia. ,,Európska únia nie je problém, ale riešenie,’‘ skonštatoval Kiska.

Dodali, že problémom, ktorým čelíme, ako napríklad migrácia, nedokáže vzdorovať žiadna krajina sama. Musíme sa spájať aj preto, že iné veľmoci by nás rady videli rozdelených. Prezident Kiska ubezpečil prezidenta Macrona, že ,,životným záujom Slovenska je byť súčasťou Európskej únie”.

 

Francúzsky prezident Macron sa podpísal do pamätnej knihy. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

Prezident Emmanuel Macron venoval pozornosť výzvam, ktorým čelíme. Prezidenta Kisku ubezpečil, že akékoľvek ,,delenie na východnú a západnú Európu neexistuje”. Tiež je rád, že krajiny majú spoločný názor na Európsku úniu, no upozornil, že ak chcú, aby napredovala, musia sa dohodnúť so všetkými členmi. ,,Čo nás spája je vízia spoločnej suverénnej Európy,” povedal počas prejavu prezident Macron.

Šéf Elyzejského paláca hovoril aj o tom, že európski lídri sa musia poznať navzájom a tiež aj poznať históriu. Doplnil, že sa musia rešpektovať a naučiť sa pracovať spoločne. Podľa neho Európa nie je len otázka zemepisnej polohy, ale aj ambície, pričom Slovensko je v jadre Európy, napriek tomu, že mnohí to tak nevidia.

Dotkli sa aj vzájomnej spoločnej obrany. Podľa Kisku musí mať Európska únia vlastnú obranu a obrannú stratégiu. Prezident Macron reagoval, že ,,Európa musí byť schopná sa chrániť sama”.

Emmanuel Macron pochválil aj občanov, ktorí sú podľa neho presvedčenými Európanmi a veria európskym myšlienkam. Na záver svojho prejavu povzbudil Slovákov, ,,rozhodujte sa, meňte budúcnosť Európy, je to na vás, je to na každom jednom členskom štáte a využite každú jednu príležitosť, aby ste sa zúčastnili európskeho dialógu”.

 

Prezidenti diskutovali o vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ďalšie kroky Macrona

Po spoločnom rokovaní a vyhlásení prezidentov Emmanuel Macron zamieril na Bratislavský hrad, kde ho prijal premiér Peter Pellegrini. Po pracovnom obede sa bude konať tlačová konferencia.

Prezident Macron sa s premiérom Pellegrinim zúčastnia aj na podujatí Formovanie budúcnosti Európy, kde vystúpia s príhovormi a zapoja sa do diskusie s verejnosťou. Diskusia je iniciatívou francúzskeho prezidenta a nadväzuje na sériu konzultácií prezidenta Macrona s občanmi v hlavných mestách Únie. Verejné podujatie sa uskutoční v Primaciálnom paláci, kde Macrona privíta bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

V podvečerných hodinách francúzsky prezident Macron odletí spolu s delegáciou do susednej Českej republiky.

 

Galéria
Premiér Pellegrini privítal francúzskeho prezidenta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Premiér Pellegrini privítal francúzskeho prezidenta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Premiér Pellegrini privítal francúzskeho prezidenta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Smer-SD tvrdí, že kiska by nemal vymenovať nových ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Prezidenti diskutovali o vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Prezidenti diskutovali o vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next