Politika Zahraničné Top

Prezident obvinený z hrozivých činov: Človeka hodil krokodílom!

MANILA – Zdá sa, že filipínsky prezident Rodrigo Duterte toho má za posledné desaťročia poriadne veľa na rováši. Ako počas televíziou prenášaného procesu povedal jeden z členov Duterteho údajneho „oddielu smrti”, terajšia hlava štátu si mala objednať množstvo vrážd.

Edgar Matobato podľa portálu The Guardian tvrdí, že od roku 1988 do roku 2013 si Duterte objednal niekoľko z útokov, počas ktorých zomrelo viac ako tisíc ľudí. Udialo sa to tak počas obdobia, keď bol Duterte (prezývaný aj „Duterte Harry” po vzore filmu Clinta Eastwooda „Dirty Harry” – Špinavý Harry) starostom mesta Davao.

Zabíjal aj Duterte

Bývalý zabijak pridal aj ďalšie obvinenia. On sám vraj zabil asi 50 ľudí, medzi ktoré patrilo aj nakŕmenie krokodíla človekom. „Zabil som iba tých, ktorých smrť si objednal Charlie Mike,” vysvetľuje Matobato. Charlie Mike malo byť krycie meno pre vtedajšieho starostu mesta Davao.

Edgar Matobato
Edgar Matobato

Matobato spomenul aj ďalšiu udalosť, do ktorej bol Duterte zapojený priamo. V roku 1993 oddiel zastavil jeden z agentov ministerstva spravodlivosti, čo následne viedlo k prestrelke. Na miesto dorazil aj Duterte, ktorý mal do agenta vyprázdniť dva zásobníky samopalu Uzi.

Zabíjanie na dennom poriadku

V tom istom roku sa oddiel zabijákov mal mstiť za výbuch v rímskokatolíckej katedrále útokmi na moslimské mešity, ktorá mal nariadiť práve terajší prezident. Niektoré z obetí týchto útokov vraj vhodili do mora s otvoreným žalúdkom, aby si z nich ryby mohli urobiť hostinu.

„Našou prácou bolo zabíjanie kriminálnikom, sexuálnych násilníkov, obchodníkov s drogami a vreckárov. Zabíjali sme ľudí v podstate denne,” tvrdí Matobato.

Klamstvá a výmysly, bráni sa Duterteho tábor

Proti tvrdeniam Matobata sa ohradil prezidentov hovorca Martin Andanar. Ako uvádza, Duterteho pôsobenie v pozícii starostu Davaa vyšetrovala ako vláda, tak aj komisia pre ľudské práva a nezistila nič závadné.

Vitaliano Aguirre z ministerstva spravodlivosti nazval obvinenia „klamstvami a výmyslami”.

Zdroj: ph, theguardian.com, Foto: SITA