Politika Zahraničné

Prezidenti Putin a Macron telefonovali o summite normandskej štvorky

Prezidenti Putin a Macron telefonovali o summite normandskej štvorky. Zdroj: TASR / AP

MOSKVA/PARÍŽ – Prezidenti Ruska a Francúzska – Vladimir Putin a Emmanuel Macron – v utorok počas telefonického rozhovoru pozitívne zhodnotili dohody dosiahnuté na summite lídrov krajín normandskej štvorky v Paríži. S odvolaním sa na Kremeľ o tom informovala agentúra TASS.

 

“Lídri pozitívne zhodnotili dosiahnuté dohody, ktoré sú v súlade s implementáciou minských dohôd,” uviedol Kremeľ. Putin taktiež ocenil Macrona za dobrú organizáciu summitu, ktorý sa konal v Elyzejskom paláci v pondelok 9. decembra.

Ruský prezident zdôraznil “dôležitosť dôsledného vykonávania dohodnutých krokov vrátane stáleho zákona o osobitnom štatúte Donbasu, zabezpečenia režimu prímeria a výmeny väzňov”.

Prezidenti sa taktiež dotkli otázky dodávok ruského plynu do krajín Európskej únie cez Ukrajinu.

Putin a Macron sa ďalej zhodli na dôležitosti riešenia krízy v Líbyi diplomatickým spôsobom. “Pri výmene názorov na Líbyu prezidenti poznamenali, že je dôležité vyriešiť krízu politicko-diplomatickými prostriedkami. V tejto súvislosti Rusko a Francúzsko potvrdili svoju podporu snahe o mierové urovnanie, ktoré sprostredkovávajú OSN a Nemecko,” priblížil Kremeľ z obsahu rozhovoru.

Šéf Kremľa taktiež Macrona informoval o priebehu implementácie rusko-tureckých dohôd v Sýrii a o situácii v severovýchodnej Sýrii a v tamojšej provincii Idlib.

Lídri krajín tzv. normandskej štvorky (Ukrajina, Rusko, Francúzsko, Nemecko) 9. decembra na summite v Paríži podporili dohodu o novej delimitácii kontrolných stanovíšť tak, aby odrážala predovšetkým humanitárne potreby miestneho obyvateľstva. Predmetná dohoda bola dosiahnutá v rámci tzv. trilaterálnej kontaktnej skupiny, ktorá sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).