Domáce Politika Spoločnosť

Prezidentka odobrila uvoľnenie zákazu predaja ochranných pomôcok. Upravia sa aj doplatky za lieky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov sa má čiastočne uvoľniť. Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu. Vyplýva to z novely zákonov v oblasti zdravotníctva v súvislosti so šírením choroby COVID-19, ktorú v utorok (16. 6.) podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poslanci Národnej rady SR ju schválili 9. júna. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

 

Právnou úpravou v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami pre ochorenie COVID-19 sa majú upraviť ustanovenia súvisiace s epidemiologickými ambulanciami kreovanými pre pacientov s ochorením COVID-19. Upraviť sa majú aj podmienky, pri ktorých môže byť pomer úhrady zdravotnej poisťovne a doplatku poistenca za liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu zmenený tak, aby sa udržala stabilita systému verejného zdravotného poistenia. Rovnako sa má zrušiť aj dočasné pozastavenie ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

Nová právna úprava má udržať stabilitu systému verejného zdravotného poistenia. Úprava legislatívy má priniesť ročnú úsporu vo výške najmenej dvoch miliónov eur. Zmeny by mali pozitívne ovplyvniť zníženie výdavkov domácností v súvislosti s očakávaným znížením doplatkov za lieky v zozname kategorizovaných liekov.