Politika Domáce

Prezidentku čaká ďalšia cesta. Tentokrát bude rokovať v Maďarsku s Áderom a Orbánom

Zuzana Čaputová bude rokovať v Maďarsku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Rokovanie s politickými predstaviteľmi, ale aj stretnutie s krajanmi má v programe prezidentka Zuzana Čaputová počas dnešnej návštevy Budapešti. Ide tam na pozvanie maďarského prezidenta Jánosa Ádera, stretne sa aj s premiérom Viktorom Orbánom. Je to jej tretia cesta od júnového nástupu do funkcie. Prvá cesta smerovala tradične do Prahy, potom išla do Bruselu. Budúci pondelok ju vo Varšave čaká rokovanie s poľským prezidentom i premiérom. Nová slovenská hlava štátu má na pláne zoznamovacie návštevy vo všetkých okolitých krajinách.

 

Zuzana Čaputová cestuje do Budapešti na pozvanie prezidenta Jánosa Ádera. Privíta ju vo svojom oficiálnom sídle – Sándorovom paláci. Po stretnutí medzi štyrmi očami a po plenárnom rokovaní sa prezidentka popoludní presunie na schôdzku s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Potom položí kyticu k hrobu prvého slobodne zvoleného maďarského prezidenta (1990 – 2000), spisovateľa a prekladateľa Árpáda Göncza (1922 – 2015). Tento maďarský liberálny politik po maďarskej revolúcii proti komunistickej vláde v roku 1956, ktorú sovieti potlačili, strávil šesť rokov vo väzení.

Prezidentka položí vence na Námestí hrdinov, čo je jedna z najznámejších budapeštianskych dominánt a je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. V strede námestia sa nachádza Pamätník Milénia s 36-metrovým stĺpom, na vrchole ktorého je archanjel Gabriel. Na podstavci je socha Arpáda a náčelníkov siedmich uhorských kmeňov symbolizujúca príchod Maďarov na územie Panónskej panvy. Po oboch stranách námestia je polkruhová kolonáda, na ktorej sú sochy významných maďarských štátnikov a reliéfy zobrazujúce významné udalosti ich života. V kolonáde sú sochy napríklad uhorských kráľov Štefana I., Bela IV. či Mateja Korvína, sedmohradských vojvodcov Jána Huňadyho, Imricha Tököliho a Františka II. Rákociho. Svoju sochu tam má aj vodca maďarskej revolúcie Ľudovít Košut.

Na snímke prezident Maďarskej republiky János Áder. Zdroj: TASR /Oliver Ondráš

Prezidentka sa stretne i so slovenskými krajanmi

Na záver svojej návštevy sa Zuzana Čaputová na pôde veľvyslanectva stretne so slovenskými krajanmi. Očakáva sa, že jej návštevu budú maďarské médiá pozorne sledovať. Pár dní pred jej návštevou ju provládne médiá nazvali Sorosovou agentkou. Práve osoba amerického filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa je v Maďarsku veľmi kontroverzná. Z migračnej krízy či zasahovania do vnútorných záležitostí ho obviňuje maďarský premiér Orbán. Zaujímavosťou pritom je, že Orbán študoval na Oxforde vďaka štipendiu od Georgea Sorosa.

Zuzana Čaputová sa stretne aj s premiérom Viktorom Orbánom. Zdroj: TASR/ Szilard Koszticsak