Politika Zahraničné

Prezidentovi Venezuely Madurovi vyjadrili podporu Rusko, Turecko aj Irán

Madurovi vyjadrili podporu Rusko, Turecko aj Irán. (archív)

CARACAS (SITA/TASR) – Ruskí predstavitelia skritizovali opozičné protesty vo Venezuele zamerané na podporu opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta.

„Bola to vopred plánovaná akcia a určite ju riadili Spojené štáty,” uviedol predseda informačného výboru Rady federácie Alexej Puškov. Podobne sa vyjadril aj šéf zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev, ktorý obvinil USA z podnecovania protestov vo Venezuele. Rusko podporuje súčasného prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa ujal druhého funkčného obdobia skôr počas januára. Maduro navštívil Moskvu naposledy v decembri, aby sa tam uchádzal o finančnú aj politickú podporu.

Tú venezuelskému lídrovi po posledných udalostiach vyjadrilo aj Turecko. Hovorca tureckého prezidenta oznámil, že prezident Recep Tayyip Erdogan zatelefonoval Madurovi, aby mu povedal, že stojí na jeho strane.

„Môj brat Maduro! Ostaň silný, sme na tvojej strane,” povedal mu podľa hovorcu Erdogan. Iránsky minister zahraničia Bahrám Ghasemí rovnako odsúdil udalosti vo Venezuele, ktoré označil za pokus o “prevrat” a nezákonné získanie moci v krajine. „Iránska islamská republika podporuje vládu a obyvateľov Venezuely proti akýmkoľvek pokusom o zahraničnú intervenciu,” uviedol minister.

Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb. Ako prvého ho za dočasného prezidenta uznali Spojené štáty americké, ktoré nasledovali Kolumbia, Brazília, Paraguaj či Kanada.

Francúzsko vyjadrilo podporu protestom, Španielsko je za nové voľby

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril vo štvrtok podporu venezuelským protestom namiereným proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi, informovala agentúra DPA.

“V nadväznosti na nelegitímne zvolenie Nicolása Madura v máji 2018 Európa podporuje obnovenie demokracie,” napísal Macron na Twitteri vo francúzštine i španielčine.

Španielske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok oznámilo, že nové voľby sú “jediná možná cesta” pre Venezuelu po tom, ako sa líder opozície Juan Guaidó počas protivládnych protestov vyhlásil za prezidenta krajiny, uviedla agentúra AFP.

“Musíme zabrániť zhoršeniu situácie,” povedal šéf španielskej diplomacie Josep Borrell. Situácia vo Venezuele si podľa neho nevyhnutne vyžaduje zásah s cieľom zaručiť voľby.