Politika Domáce

Prezidentskí kandidáti reagujú na Mistríkov krok. Nič sa pre nich nemení

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Robert Mistrík dnes urobil závažný krok. Po niekoľkých mesiacoch intenzívnej prezidentskej kampane sa vzdal v prospech svojej protikandidátky Zuzany Čaputovej. Jeho krok pochválili viaceré politické strany, rovnako aj samotný súčasný prezident Andrej Kiska. Na rozhodnutie už bývalého prezidentské kandidáta reagujú zostávajúci kandidáti. Tí chcú naďalej viesť svoju kampaň na maximum, avšak poukazujú na to, že prieskumy pred voľbami boli viackrát diametrálne odlišné, ako bola realita volieb.

 

Mistrík sa mal rozhodnúť na základe zlých výsledkov interného prieskumu, ktorý si dal vypracovať, ale nebol ešte zverejnený. Dodal, že jeho rozhodnutie prišlo po zrelej, aj keď ťažkej úvahe. Podľa jeho slov totiž od začiatku tvrdil, že sa zachová zodpovedne. “V týchto voľbách ide o veľa,” povedal. 

Na rozhodnutie Mistríka reagujú aj jeho už v súčasnosti bývalí protikandidáti. Podľa eurokomisára a kandidáta s podporou strany Smer-SD Maroša Šefčoviča by sa kandidáti mali prioritne sústrediť na ľudí, a nie na prieskumy. “Pre mňa sa dneškom nič nemení. Od začiatku som sa miesto prieskumov verejnej mienky venoval ľuďom tejto krajiny,” povedal Šefčovič. Dodal, že im ponúka celospoločenský zmier a pokoj v tejto krajine, pričom chce budovať úspešné Slovensko so silným sociálnym programom. “Chcem, aby sme aj naďalej hrali prvé husle v Európskej únii,” uzavrel.

Názor na aktuálnu situáciu ohľadne prezidentských volieb zverejnil aj sudca Najvyššieho súdu a prezidentský kandidát Štefan Harabin. Podľa jeho slov je rozdiel v uchádzaní sa o podporu niektorej politickej strany a o podporu ľudí. “Ja sa uchádzam o podporu ľudí a nie je pre mňa podstatné, akú politickú stranu volili, alebo budú voliť v budúcnosti,” napísal na sociálnej sieti. Dodal, že po Mistríkovom kroku už ostali len dvaja liberálni kandidáti, multikulturálni globalisti, a jeden národný kandidát s reálnou šancou zvíťaziť. 

K Mistríkovmu kroku sa vyjadril aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. “Ideme do finále kampane, všetci, ktorí majú skúsenosť s politickými kampaňami, vedia, že sa reálny výsledok výrazne líšil od predvolebných prieskumov,” uviedol. Dodal, že do tejto súťaže išiel s plnou vážnosťou a v boji bude pokračovať až do konca, aj keď sa to podľa jeho slov niekomu možno nepozdáva. “Zozbieral som skoro 37-tisíc podpisov. Považujem sa za demokratického kandidáta, a budem pokračovať v demokratickom boji. Nie proti niekomu, ale za niečo,” uzavrel s tým, že bude bojovať za svojich voličov a sympatizantov. 

Vyjadrenie pre Glob.sk poskytol aj Milan Krajniak. “Beriem rozhodnutie pána Mistríka na vedomie. Budem ďalej viesť pozitívnu kampaň, v ktorej prezentujem, ako môže prezident pomáhať ľuďom konkrétnymi činmi” napísal. 

V krátkosti sa k celej situácii vyjadril aj František Mikloško. “Rešpektujem rozhodnutie pána Mistríka. Osobne si myslím, že situácia nevyzerala tak hrozivo, že by v druhom kole mohol byť Harabin. A to je všetko, čo chcem do prvého kola povedať,” napísal.