VIDEO Nový prieskum favorizuje Mistríka pred Čaputovou. Tá sa zatiaľ nevzdáva

BRATISLAVA – Prezidentský boj sa vyostruje. Rozhovory Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej o tom, kto sa komu vzdá, sa nateraz skončili. Včerajší prieskum AKO  totiž ukázal, že rozdiel medzi druhým a tretím miestom je len niečo málo cez jeden percentuálny bod. Čaputová sa tak rozhodla bojovať. Strana OĽaNO nepriamo podporila Roberta Mistríka a on sám sa nazval favoritom. 

 

„Nateraz považujem za zodpovedné zotrvať v kampani a pokračovať ďalej. Ďalší vývoj budem starostlivo vyhodnocovať. Tému vzdania sa považujem za neaktuálnu,“ oznámila ráno Čaputová. Chce sa dostať do druhého kola a povedala, že z boja nateraz neustúpi. Prieskum agentúry AKO považuje za dôveryhodný.

Svoj názor by „mohla prehodnotiť“ len vtedy, keby reálne hrozilo, že do druhého kola pôjde Šefčovič s Harabinom. Podľa priekumu AKO to nateraz nehrozí, povedala teda, že minimálne do piatku svoj názor nezmení.

Kandidátka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko sa zároveň poďakovala ľuďom a povedala, že oni jej „dali najlepšiu odpoveď na otázku, či sa vzdám alebo zotrvám v kampani.“

 

Matovič vyzval Čaputovú, aby sa vzdala

Strana OĽaNO v týchto voľbách nepostavila vlastného kandidáta. Rozhodli sa svoju podporu vyjadriť Robertovi Mistríkovi. Urobili tak aj na základe ich vlastného prieskumu, ktorý im vypracovala agentúra FOCUS. Povedali, že hlavná definícia ich kandidáta je „zodpovednosť.“ Ich kandidátom pôvodne mala byť Veronika Remišová.

Nakoniec sa rozhodovali medzi Zuzanou Čaputovou a Robertom Mistríkom. „Zuzana Čaputová dostala čas,“ povedal Matovič. Vyzval Progresívne Slovensko aby „dodržali slovo“ a aby sa Zuzana Čaputová do piatku, kedy sa budú tlačiť volebné lístky, vzdala.

„Obidvoch kandidátov považujem za dobrých,“ povedal Igor Matovič. „Po včerajšku je jednoznačné že tieto voľby budú o budúcnosti Slovenska,“ povedal Matovič. Tvrdí, že Šefčovič je len „prezlečený Fico“ a zvoliť ho znamená aj zvoliť Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu. Štefana Harabina označil za „nedemokratického.“

Apeloval najmä na Progresívne Slovensko a povedal, že zo Zuzany Čaputovej môže byť v budúcnosti dobrá ministerka, ale v tomto momente by sa mala vzdať. „Do poslednej chvíle verím, že sa zachová zodpovedne,“ povedal. Myslí si, že od Čaputovej „nebolo pekné“, že svoje zotrvanie v politickom boji oznámila ráno napriek tomu, že vedela o zverejnení ich prieskumu.

Matovič doslova nepovedal, že podporuje Mistríka. Povedal však, že si to majú voliči „vydedukovať.“ Zároveň poznamenal, že ho mrzí, že Slovensko ešte nedospelo do bodu, kedy by mohla byť „prezidentkou žena.“ Zároveň z prieskumu podľa neho vyplýva, že Čaputová stráca voličov z konzervatívneho spektra.

Agentúra Focus však uviedla, že pri ich dopytovaní uviedlo 23,7% z ich vzorky ľudí, že ešte nevedia, koho budú voliť. Ďalších 7,3% respondentov povedalo, že sa voliť nechystajú. Focus robil prieskum na vzorke 1002 ľudí.

Prieskum agentúry Focus pre hnutie OĽaNO. Zdroj: Agentúra Focus

Mistrík chce vraj poraziť Smer

K aktuálnym volebným preferenciám sa vyjadril aj Robert Mistrík. „Do finále kampane idem naplno,“ povedal. Tvrdí, že vo voľbách chce poraziť predĺžené ruky Smeru-SD a Vladimíra Mečiara, teda Šefčoviča a Harabina.

„Považujem debaty o odstúpení za ukončené,“ povedal. Poďakoval sa hnutiu za OĽaNO za nepriamu podporu.  „Idem sa sústrediť na vlastnú kampaň, chcem postúpiť do druhého kola,“ povedal s tým, že druhé kolo plánuje vyhrať.

Odmietol sa tiež vyjadriť k Zuzane Čaputovej a jej rozhodnutiu zatiaľ sa nevzdať. Zároveň informoval, že sa voči nemu začínajú objavovať antikampane. O aké konktrétne informácie ide, nepovedal. Tvrdí, že sa chce venovať svojej kampani v regiónoch a nebude „šíriť tie lži.“  Vyjadril sa však k otázke jedného z novinárov, ktorý spomínal článok z rokau 2005 v Hospodárskych novinách, v ktorom Mistrík uviedol, že „prestáva veriť v evolúciu.“  Dnes v reakcií povedal, že je článok len zle chápaný a na vine je aj zle zvolený titulok.

 

Viac o téme: aktualizované, druhé kolo, OĽaNO, podpora, preferencie, prezidentské voľby, prezidentskí kandidáti, prieskum, Progresívne Slovensko, PS, Robert Mistrík, ústup, voľby 2019, vzdanie sa, Zuzana Čaputová

Súvisiace články