Zahraničné Politika Prezidentské voľby Top

Prezidentským voľbám na Slovensku sa venujú aj zahraničné médiá. Prečítajte si, ako ich hodnotia

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas brífingu vo svojej volebnej centrále po 1. kole prezidentských volieb 16. marca 2019 v Bratislave. (TASR - Michal Svítok)

BRATISLAVA – Prvé kolo prezidentských volieb sa skončilo. Celé Slovensko s napätím očakávalo, kto získa v hlasovaní najvyšší počet hlasov. Po sčítaní všetkých lístkov sa ukázalo, že predvolebné prieskumy, ktoré favorizovali liberálnu kandidátku Zuzanu Čaputovú, sa nemýlili. Zvíťazila s prehľadom vo všetkých slovenských krajoch. Informácie o výsledku slovenských volieb priniesli aj zahraničné médiá.

 

České portály

iDNES

O prezidentských voľbách informuje aj český iDNES.cz. Okrem výsledkoch hlasovania píše, že Zuzana Čaputová vo svojom prejave po vyhlásení výsledkov zagratulovala svojmu rivalovi Marošovi Šefčovičovi k postupu do druhého kola a vyjadrila spokojnosť s tým, že postúpil človek, ktorý nepredstavuje extrémistické názory. Portál tiež zdôrazňuje, že Čaputová vyhrala vo všetkých samosprávnych krajoch a že najvyššiu podporu získala v Bratislave. Naopak Šefčovič bol druhý v každom z ôsmich krajov.

Server tiež pripomína Ševčovičove slová, že spolu s Čaputovou majú v druhom kole rovnaké šance. “Určite nechcem bojovať proti zlu, ako je prezentované protistranou. Nechcem deliť ľudí na dobrých a zlých, slušných a neslušných. Chcem byť prezidentom všetkých ľudí na sloSlovensku,” cituje iDNES.cz Ševčovičove slová.

Lidovky

Stránka lidovky.cz už v titulku zdôraznila, že Ševčovič sa proti Čaputovej vymedzil už v prvej televíznej debate po voľbách. Vyjadril sa, že je proti adopciám detí homosexuálnymi pármi. Čaputová sa naopak vyjadrila, že je to lepšia možnosť, ako keby deti vyrastali v detských domovoch. Stránka v článku prevzatom z ČTK tiež pripomína, že Šefčovič sa už v minulosti prihlásil k hodnotám tradičnej rodiny.

“To, na čom staviam, sú tradičné kresťanské hodnoty, a to je súcit a láska k blížnemu aj k ľuďom, ktorí sú minoritou. Považujem za dobré, aby sa krajina zjednotila na hodnotovom základe,” reagovala Čaputová. Jej liberálne názory nie sú súčasťou volebného programu a ide o jej osobný postoj, vysvetlila.

Na snímke kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová (vpravo), ktorá získala najviac hlasov v 1. kole sobotňajších prezidentských volieb podľa neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR a druhý najvyšší počet získal Maroš Šefčovič, si podávajú ruky pred začiatkom diskusie v budove RTVS v nedeľu 17. marca 2019 v Bratislave. (TASR – Pavel Neubauer)

Európske médiá

BBC

Britská BBC uverejnila v nedeľu ráno článok o prezidentských voľbách na Slovensku na svojej hlavnej stránke s titulkom “Antikorupčná kandidátka Zuzana Čaputová vyhrala slovenské voľby”.

Stránka informuje, že Čaputová získala vyše 40 percent hlasov, zatiaľ čo kandidát, ktorého navrhla vládna strana Smer-SD dosiahol výsledok len menej ako 19 percent. BBC tiež spomenula, že Čaputovú sa dostala do popredia počas masových protestov, ktoré boli vyvolané vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Pripomenula tiež, že liberálnu kandidátku podporuje aj odchádzajúci prezident Andrej Kiska.

V článku sa spomína, že ak Čaputová zvíťazí aj druhom kole, stane sa prvou ženou v najvyššej politickej funkcii na Slovensku.

BBC priniesol článok o slovenských prezidentských voľbách na titulnej stránke. (screenshot BBC)

Frankfurter Allgemeinde Zeitung

Aj nemecký denník Frankfurter Allgemeinde Zeitung (FAZ) na svojej stránke informoval o výsledku slovenských prezidentských volieb v článku s názvom “Čaputová vyhrala prvé kolo prezidentských volieb”.

Okrem toho, že informuje o jednoznačných výsledkoch v prospech víťazky, uvádza, že 45-ročná sa Čaputová v predvolebnej kampani vyjadrovala za boj proti korupcii a politickú zmenu v krajine. Šefčoviča označila za nezávislého kandidáta, ale s podporou vládneho Smeru-SD. Plátok pripomína, že Čaputová je podpredsedníčkou novej strany Progresívne Slovensko. FAZ tiež spomína masové protesty v súvislosti s Kuciakovou vraždou. Píše, že odhaľoval prepojenia medzi mafiou a slovenskou vládou a že jeho posledný článok uverejnili až po jeho smrti. Pri Šefčovičovi nezabudol na to, že je podpredsedom Európskej komisie. Píše, že je exkomunista a že v zahraničí je známejší ako na Slovensku.

Kurier

Rakúsky Kurier takisto  informuje o výsledkoch prvého kola hlasovania. Zároveň spomenul Čaputovej prvé vyjadrenie po voľbách, v ktorom uviedla, že jej víťazný výsledok je prejavom túžby spoločnosti po zmenách. Kurier tiež pripomína, že politológovia boli zjednotení v názore, že Čaputová bodovala tým, že na háklivé otázky poskytla jasné odpovede. Dokonca aj u katolícky založených voličov bola jej tolerancia k sexuálnym menšinám lepšie prijatá, ako Šefčovičove vyhýbavé odpovede. Podobne, ako iné stránky, aj Kurier spomína vplyv vraždy Kuciaka a Kušnírovej na výsledok volieb.