Pri bezdomovcoch myslíme i na pomoc mestám s karanténou, povedal Krajniak

BRATISLAVA – Otestovať ľudí bez domova na nový koronavírus bude možné prostredníctvom antigénových testov, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR príslušný set testov. Na tlačovom brífingu počas stredajšieho rokovania vlády to uviedol šéf rezortu Milan Krajniak (Sme rodina).

 

Poukázal tiež na problém, ktorý sa týka vytvorenia karanténnych priestorov pre ľudí bez domova, ktorým vyjde pri testovaní pozitívny výsledok. „Mestá a obce majú povinnosť vytvoriť karanténne priestory, ale uvedomujeme si, že na to nemusia v rámci svojich disponibilných možností stačiť, preto máme dohodu s ministerstvom vnútra a sekciou krízového riadenia, že budú k dispozícii pre prípad potreby vysokokapacitné stany s potrebným príslušenstvom, ktoré bude možné poskytnúť mestám,“ povedal minister.

V prípade detailov týkajúcich sa usmernení k plošnému testovaniu prijímateľov a zamestnancov sociálnych služieb odkázal na web ministerstva. Hlavné mesto SR Bratislava informovalo v utorok (27. 10.) o tom, že v objekte na Hradskej ulici (bývalá nocľaháreň Mea Culpa) pripravuje karanténne mestečko, určené bude pre ľudí bez domova s potvrdeným ochorením COVID-19 s miernym priebehom, s cieľom izolácie.

Pripravenosť mesta otestovať ľudí bez domova a zriadiť v prípade potreby aj priestory na ich izoláciu potvrdila v utorok aj samospráva Trenčína. Počas predchádzajúcich dní viacero neziskových organizácií upozornilo na nezodpovedané otázky týkajúce sa testovania bezdomovcov vrátane možnosti karantény pre pozitívne testovaných, prípadne ich možnej penalizácie v prípade, že nebudú mať priestory na karanténu.

Viac o téme: bezdomovci, koronavírus, kranténa, mesto, Milan Krajniak, Ministerstvo práce a sociálnych vecí SR, pomoc, Sme Rodina, testy

Súvisiace články