BRATISLAVA – Ľudia by mali zvážiť, aké suveníry si dovezú zo svojej dovolenky. Upozorňuje na to Štátna ochrana prírody, ktorá pripomína, že v súčasnosti je úplne zakázaný obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín a obchod s vyše 33 000 druhmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).
Ten zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov a vzťahuje sa tak i na výrobky, ktoré ich obsahujú, ako kožušiny, slonovina, mäso, žlčníky z medveďov, poľovnícke trofeje, koža z plazov a výrobky z nej, výrobky z morských korytnačiek. Napriek zákazu obchodovania s najviac ohrozenými druhmi nelegálny lov a obchod s nimi stále pretrváva. Ročne sú na hraniciach členských štátov EÚ zhabané stovky nelegálne dovážaných exemplárov. Pri nákupe dovolenkových suvenírov musia byť preto turisti opatrní, pretože suvenír vyrobený z chránených druhov živočíchov alebo rastlín im môžu zhabať, hrozí im aj finančná sankcia.
Medzi ohrozené druhy patria napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy či orchidey. Nelegálne sa obchoduje aj s výrobkami z ohrozených živočíchov, ako sú sošky a šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky či peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem ako tiger, leopard, jaguár ako aj výrobky z tradičnej čínskej medicíny.
Tie môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Pri dovoze niektorých suvenírov, ktoré v prímorských destináciách bežne predávajú a pochádzajú z druhov zaradených v CITES, povolenie netreba. Pre osobnú spotrebu je možné priviezť 125 g kaviáru, do troch exemplárov dažďových palíc z kaktusov čeľade opunciovitých, najviac štyri exempláre morských koníkov a tri lastúry čeľade Tridacnidae s celkovou hmotnosťou nepresahujúcou tri kilogramy.