Zahraničné Politika

Pri hranici s Bieloruskom sa začalo vojenské cvičenie NATO

Ilustračné foto: TASR/AP

VILNIUS – Za účasti zhruba 4000 vojakov z 11 členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) sa začalo v pondelok v Litve vojenské cvičenie pod názvom Geležinis Vilkas 2019 – II (Železný vlk). Hlavná časť vojenského cvičenia sa skončí 18. novembra.

 

Ako s odvolaním sa na vyhlásenie velenia litovskej armády informovala agentúra TASS, cieľom manévrov je “nácvik koordinácie činností jednotiek a efektívneho plánovania a vykonávania bojových misií”.

TASS poznamenal, že cvičenie je druhou fázou manévrov Železný vlk I, ktoré sa v Litve konali v júni tohto roka a do ktorých sa zapojil približne rovnaký počet vojakov a techniky síl NATO.

Na prebiehajúcich manévroch sa okrem litovských vojakov zúčastňujú aj príslušníci armád Belgicka, Británie, Česka, Estónska, Holandska, Nemecka, Nórska, Poľska, Portugalska a Spojených štátov. Časť z týchto vojakov pôsobí v prápore NATO dislokovanom v Litve.

Cvičenie sa koná vo výcvikovom priestore litovskej armády pri meste Pabradé ležiacom v blízkosti hranice s Bieloruskom, kde od októbra pôsobí prápor ozbrojených síl Spojených štátov v počte 500 vojakov. K dispozícii majú 30 tankov Abrams a 25 bojových vozidiel pechoty Bradley.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa v tejto súvislosti minulý pondelok vyjadril, že jeho krajina bude nútená reagovať na rozmiestnenie amerických jednotiek v blízkosti svojich hraníc. Vyhlásil, že tieto sily netreba podceňovať. Súčasne však uviedol, že bieloruská armáda prešla štyrmi modernizáciami a “30 tankov” ju nevystraší. Bieloruský prezident vidí hlavný problém v tom, že cudzie “jednotky sa ešte nikdy takto demonštratívne nepresúvali” k hraniciam.

V súvislosti s tým sa minulý utorok v Minsku stretol tajomník bieloruskej Rady bezpečnosti Stanislav Zas so chargé d’affaires veľvyslanectva Spojených štátov v Bielorusku Jenifer Moorovou. Ako uviedla agentúra RIA Novosti, americká strana podrobne informovala o svojich plánoch v blízkosti hraníc Bieloruska – vrátane cvičenia Defender Europe plánovaného v oblasti na jar budúceho roku. Obe strany si tiež vymenili názory na situáciu v oblasti kontroly zbrojenia a posilnenia opatrení v oblasti dôvery a bezpečnosti a “dohodli sa na ďalšom pokračovaní svojho dialógu,” uvádza sa v správe.