Zahraničné Top

Pri masových protestoch v Rumunsku sa zranilo najmenej 440 ľudí

Protesty v Rumunsku FOTO: SITA/AP/Andreea Alexandru

BUKUREŠŤ – Najmenej 440 ľudí utrpelo zranenia počas masových protivládnych protestov, ktoré sa v piatok konali v rumunskej metropole Bukurešť a ďalších mestách. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie rumunských úradov.

Medzi zranenými je aj deväť príslušníkov polície, ktorá proti demonštrantom použila vodné delá, dráždivý plyn a obušky, keď skupina protestujúcich v Bukurešti prerazila ohradenie a pokúsila sa preniknúť k sídlu vlády premiérky Viorice Dancilaovej.

Viacero demonštrantov utrpelo pri zásahu polície zranenia hlavy a pomliaždeniny na rôznych častiach tela, iní museli vyhľadať ošetrenie po tom, čo sa nadýchali slzotvorného plynu.

Rumunský prezident Klaus Iohannis zásah polície proti demonštrantom odsúdil a označil ho za “brutálny”.

Približne 65.000 ľudí, ktorí sa piatkovej demonštrácie pred sídlom vlády v Bukurešti zúčastnili, požadovalo zastavenie korupcie a odstúpenie vlády. Demonštranti tiež vyzývali policajtov, aby sa neuchyľovali k použitiu sily a označovali ich za ochrancov zlodejov.

Medzi požiadavkami protestujúcich nebola iba neodkladná demisia vlády a jej šéfky, ale aj odstúpenie trestaného lídra rumunských sociálnych demokratov Livia Dragneu z čela dolnej komory parlamentu, či napríklad zrušenie kontroverzne vnímanej reformy justície a vypísanie predčasných volieb.

Protivládne demonštrácie za účasti desaťtisícov ľudí hlásili aj z ďalších rumunských miest – Brašova, Craiovy, Galati, Jasy, Konstance, Klužu, Oradey, Sibiu či Temešváru.