Politika Zahraničné

Pri nálete Izraela v Sýrii zomrelo 11 ľudí, pravdepodobne aj Iránci

Ilustračná foto: SITA/AP

BEJRÚT/MOSKVA – Pri náletoch izraelskej armády v Sýrii zomrelo v stredu nadránom 11 ľudí vrátane siedmich predpokladaných Iráncov. Vyplýva to zo zistení Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AP. Moskva nálety Izraela v Sýrii odsúdila.

 

Nálety cielili na sklady zbraní patriace iránskym elitným jednotkám Kuds na predmestiach Damasku al-Kiswa a Kudsajá, uviedol šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán.

Terčom stredajších náletov bolo podľa SOHR aj niekoľko ďalších oblastí vrátane leteckej základne na predmestí Mazza západne od Damasku, kde sú umiestnené jednotky protivzdušnej obrany.

Rusko odsúdilo v stredu izraelské nálety na území Izraela so slovami, že išlo o porušenie medzinárodného práva.

“Nálety na území tohto zvrchovaného štátu úplne porušujú medzinárodné právo,” povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov, ktorého slová zverejnila agentúra Interfax. Útoky Izraela povedú iba “k eskalácii napätia”, dodal Bogdanov.

Rusko, ktoré je spojencom režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, si počas celého konfliktu v Sýrii udržiavalo dobré vzťahy aj s Izraelom, píše agentúra AFP.

Izraelská armáda útoky v Sýrii potvrdila. “Práve sme uskutočnili rozsiahle nálety na iránske jednotky Quds a sýrsku armádu v reakcii na raketový útok iránskych síl z územia Sýrie,” uviedla armáda židovského štátu na Twitteri.