VIDEO Pri protestoch vo Francúzsku sa zranilo 135 ľudí, polícia zadržala vyše 1700 osôb

PARÍŽ – Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v sobotu večer vyhlásil, že násilie sprevádzajúce protesty v Paríži je napriek izolovaným potýčkam „pod kontrolou“, označil ho však za „absolútne neprijateľné“. Informovala o tom agentúra AP.

Castaner oznámil, že v sobotu počas protestov utrpelo zranenia 135 ľudí vrátane 17 policajtov. „Výnimočné“ bezpečnostné opatrenia podľa jeho slov umožnili polícii zadržať takmer 1723 osôb.

Minister odhadol, že vo francúzskej metropole sa do sobotňajších akcií zapojilo 10.000 protestujúcich z tzv. hnutia žltých viest, pričom v celej krajine protestovalo okolo 136.000 ľudí.

V samotnom Paríži polícia uviedla, že počas sobotňajších protestov zadržala 1082 osôb, čo je podstatne viac ako pred týždňom (412).

Demonštranti v Paríži sa v priebehu dňa znova dostali do zrážok s políciou, vzhľadom na rozsiahle bezpečnostné opatrenia sa však zjavne nezopakovala situácia z uplynulého víkendu plného ničivých výtržností, najhorších v hlavnom meste za niekoľko desaťročí.

Protesty vo Francúzsku sprevádzalo násilie. (TASR/AP)

Protesty sprevádzalo násilie

Napriek tomu protestujúci aj túto sobotu podpaľovali autá, zapaľovali barikády a rozbíjali výklady v centre mesta, ktorého ulicami prechádzali – vôbec po prvý raz v Paríži – obrnené vozidlá poriadkových síl, napísala agentúra AFP.

Výkriky vyzývajúce na odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona sa zmiešali z mrakmi slzotvorného plynu, ktorým polícia zasahovala na bulvári Champs-Élysées, a na rôznych miestach stúpali do vzduchu husté stĺpy čierneho dymu. Výtržníci vyplienili početné obchody.

„Počasie je mizerná a taká je aj táto vláda,“ kričala skupinka protestujúcich, keď začal padať slabší dážď.

Vláda vyhlásila „nulovú toleranciu“ voči anarchistickým, pravicovým alebo iným výtržníkom snažiacim sa spôsobiť ďalšiu spúšť na protestoch, ktoré vyvolali najhoršiu krízu počas Macronovho pôsobenia na poste prezidenta.

Premiér Édouard Philippe gratuloval polícii k bezpečnostnej operácii a prisľúbil, že Macron bude riešiť obavy protestujúcich zo zvyšujúcich sa životných nákladov.

„Dialóg sa začal a musí pokračovať,“ povedal Philippe v televíznom vystúpení. „Prezident prehovorí a navrhne opatrenia, ktoré podporia tento dialóg.“

Protesty sa konali aj v Bruseli

Protesty tzv. žltých viest proti zvyšujúcim sa cenám pohonných hmôt sa v sobotu z Francúzska rozšírili do Belgicka, kde polícia použila pri zrážkach s demonštrantmi v Bruseli slzotvorný plyn a vodné delá. Jej príslušníci zadržali okolo 400 ľudí, informovala agentúra DPA.

Na protestoch v belgickej metropole sa pritom zúčastnilo celkovo približne 1000 ľudí, uviedla pre agentúru policajná hovorkyňa Ilse Van De Keereová. Vysoký počet zadržaných podľa nej súvisel sčasti s tým, že organizátori pred svojimi akciami vopred nekontaktovali políciu, aby s ňou protesty koordinovali.

Žlté vesty protestovali aj v Bruseli. (TASR/AP)

Mnohých zadržali po tom, ako prišli na železničné stanice so zakázanými predmetmi. Ďalší narúšali verejný poriadok, keď na policajtov hádzali rôzne predmety ako kamene, priblížila hovorkyňa. Niektorí policajti utrpeli zranenia rúk a tváre, celkový počet zranených v radoch polície a protestujúcich však zatiaľ nie je známy.

Zhromaždenia sa v sobotu konali na rôznych miestach v Bruseli; sústredili sa najmä na štvrť v centre mesta, kde sídlia inštitúcie Európskej únie. Demonštranti žiadajúci odstúpenie belgického premiéra Charlesa Michela sa zišli aj neďaleko jeho rezidencie.

Protesty narušili dopravu v centre mesta, pričom ich účastníci zablokovali dôležitú dopravnú tepnu prechádzajúcu cez tzv. európsku štvrť, informovala tlačová agentúra Belga.

Prívrženci žltých viest tiež v sobotu skoro ráno na západe krajiny zablokovali diaľnicu E40, ktorá vedie cez hranice do Francúzska. Vodiči boli nútení použiť obchádzku. Aktivisti zablokovali aj Európsku cestu 17 (E17), ktorá sa začína v Belgicku a končí sa vo Francúzsku.

 

Viac o téme: aktualizované, demonštrácie, Francúzsko, násilie, Paríž, polícia, protesty, zatknutie, žlté vesty, zranenia

Súvisiace články